500 plus i Dobry start to najpopularniejsze programy wprowadzone przez rządzących. Dla wielu osób comiesięczny zastrzyk gotówki na każde dziecko i 300 zł na początek roku szkolnego to ważna część domowego budżetu.
Rośnie panika ludzi. Zastanawiają się, jak będzie wyglądać teraz ich sytuacja finansowa. W internecie coraz częściej pojawiają się wpisy, że zabraknie pieniędzy na socjalne pakiety. Głos w tej sprawie zabrała minister Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej.
Minister Rodziny Marlena Maląg podczas prezentacji Tarczy Antykryzysowej powiedziała, że od 4 lat rodzina jest w centrum zainteresowania polskiego rządu.
- Chciałabym zapewnić, że programy takie jak 500+ i "Dobry Start" będą realizowane - podkreśliła.
Nie będzie także problemów z wypłatą 13. emerytury, która na konta seniorów ma trafić pod koniec kwietnia.
Osoby, które nie mogą teraz chodzić do pracy, zastanawiają się, jak będzie wyglądać ich wynagrodzenie. Przygotowane przez rządzących rozwiązania (tarcza antykryzysowa) mają przede wszystkim pomóc przedsiębiorcom i pracownikom przetrwać kryzys na rynku związany z epidemią koronawirusa.
Zgodnie z zapowiedziami prezydenta, w skład tarczy antykryzysowej wchodzą m.in.:
- odroczenie płatności ZUS-u, możliwość rozłożenia ZUS-u na raty,
- system wypłaty wynagrodzeń dla tych, którzy nie mogą świadczyć pracy
- system pożyczek i kredytów, które będą udzielane na bardzo dogodnych warunkach - między innymi dla branży transportowej.
Przygotowano działania osłonowe dla rynku pracy, by w solidarny sposób pracodawca, pracownik i państwo brali udział w ochronie miejsc pracy. Dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów państwo będzie mogło pokrywać 40% wynagrodzenia do wysokości średniego wynagrodzenia, drugie 40% pracodawca.
Aktualne informacje dotyczące koronawirusa
