Również w minioną niedzielę wrócili do Koronowa z pierwszą nagrodą - z Raciążka - z II wojewódzkiego przeglądu orkiestr dętych OSP. Drugie miejsce zajęła orkiestra dęta ze Świekatowa, trzecie - z Wagańca.
- Najpierw wzystkie orkiestry przeszły ulicami Raciążka - opowiada kapelmistrz dr Mirosław Kordowski. - Jury oceniało poziom artystyczny musztry. Potem wszystkie orkiestry grały razem hymn OSP "Rycerze Floriana", marsza - "Pochód" i "Marsz Strażaków". W części konkursowej graliśmy m.in. przepiękną etiudę Fryderyka Chopina... Nagroda w Raciążku umocniła naszą pozycję jako lidera orkiestr dętych OSP w województwie, stała się także przepustką do reprezentowania naszego regionu w przyszłorocznym przeglądzie ogólnopolskim orkiestr strażackich.
Z pierwszym koncertem orkiestra wystąpiła w Koronowie w roku 2005. Cztery lata później kapelmistrz Kordowski, który dowodzi nią od samego początku jej istnienia, zdecydował się na udział w pierwszym przeglądzie - wojewódzkim w Wagańcu koło Włocławka. To było pierwsze zwycięstwo. Potem przyszły następne. Wojewódzki przegląd orkierstr dętytch OSP w Wąbrzeźnie, przegląd orkiestr z Wielkopolski w Krajence, jeszcze raz Wąbrzeźno (II nagrodę otrzymała wówczas orkiestra dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle)...
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koronowie grają w orkiestrze 33 instrumenty. W tym roku przy kolejnym naborze zgłosiło się 42 dzieci. Dr Kordowski wybrał dwudziestkę. Oznacza to, że chociaż część młodzieży z czasem wykrusza się, bo zmienia miejsce zamieszkania, podejmuje studia daleko od domu, to orkiestra OSP będzie grać.
- Który koncert najważniejszy? - Kordowski nie pozostawia złudzeń. - W Licheniu. Repreentowaliśmy nasze województwo w IV ogólnopolskim zlocie chórów i orkestr "W hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Proszę sobie wyobrazić koncert 105 orkiest, 5178 muzyków, 75 córów i zespołów wokalnych. Tego się nie da opisać.
Trzeba było tam po prostu być i to przeżyć...