- Regularnie korzystam z basenu „Czwórka” na Błoniu. Kiedy wybrałem się tam ostatnio, okazało się, że za bilet muszę zapłacić o kilka złotych więcej - opowiada nam pan Waldemar, nasz Czytelnik. - Dla pojedynczej osoby może to nie jest szokująca podwyżka, ale jak ktoś wybiera się na basen całą rodziną, może to odczuć w swojej kieszeni.
Jak dodaje też nasz Czytelnik: - W dodatku nie ma na razie karnetów w „Czwórce”, z których korzystałem.
Co do karnetów, uspokajamy pana Waldemara, jak nam powiedziano na basenie, karnety będą i to już niedługo. Wiele wskazuje, że jeszcze w tym tygodniu.
Co do kwestii nowych cen, Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy wyjaśnia: - Zarządzeniem prezydenta zobowiązano dyrektorów szkół, w strukturach których znajdują się baseny, do ustalenia opłat za ich korzystanie, wyznaczając jednocześnie minimalne wysokości opłat za wybrane rodzaje biletów (bilet normalny, bilety ulgowe: dla osób z niepełnosprawnościami, dla dzieci i młodzieży szkolnej, osób posiadających Bydgoską Kartę Seniora 60+ oraz Bydgoską Kartę Rodzinną 3+) oraz wynajem toru pływackiego. W większości basenów wysokość opłat minimalnych nie różni się od cen biletów dotychczas obowiązujących. Jedynie w przypadku 3 basenów minimalne opłaty wzrosły odpowiednio o: 11, 20, 36 procent - wyjaśnia Marta Stachowiak.
Które to konkretnie baseny? Zadaliśmy to pytanie w piątek pani rzecznik, ale na razie nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi.
Jak mówi nam rzecznik prezydenta Bruskiego, ceny za korzystanie z basenów w Bydgoszczy zostały dostosowane do cen rynkowych. - Ujednolicenie - ideą jest, by za baseny o podobnym standardzie pobierana była taka sama opłata - stąd w cenniku stanowiącym załącznik do zarządzenia ceny są zróżnicowane w zależności od wyposażenia, np. dostępności jacuzzi, sauny, brodzików dla dzieci, zjeżdżalni. Uważamy, że standard basenu powinien znaleźć odzwierciedlenie w cenie biletu. Do tej pory ceny biletów normalnych na basenach ze znacznie niższym standardem różniły się od tych bogato wyposażonych o 1-2 zł. Wpływ na to, ile zapłacą mieszkańcy za wejście na basen, mają też rosnące koszty utrzymania pływalni, np. ceny mediów. Rosnące koszty utrzymania basenów muszą mieć odzwierciedlenie w cenach biletów - dodaje Marta Stachowiak.
Roczny koszt utrzymania basenów na terenie Bydgoszczy wynosi dokładnie 14.612.802 złotych - dane dotyczą roku 2019.
Wakacyjne utonięcia. Jak zapobiec tragedii?
