Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół pani Anny z Krąpiewa prezentowny będzie w skansenie

Adam Lewandowski
Makietę kościoła w Wierzchucinie Królewskim można oglądać w świetlicy w Krąpiewie. Niebawem w Stopce.  Od lewej stoją: Anna Maj z córką Małgosią i panią sołtys Barbarą Stańczak
Makietę kościoła w Wierzchucinie Królewskim można oglądać w świetlicy w Krąpiewie. Niebawem w Stopce. Od lewej stoją: Anna Maj z córką Małgosią i panią sołtys Barbarą Stańczak Adam Lewandowski
Pani Anna Maj za swą ozdobę dożynkową zdobyła dla wsi pierwszą nagrodę. Kościół można zobaczyć w świetlicy. A już niebawem w Stopce.

Krąpiewo każdego roku na dożynki gminne przygotowuje piękny wieniec. W tym roku przywiozło do Koronowa ozdobę dożynkową - wykonany z ziaren kościół parafialny w Wierzchucinie Królewskim. Zrobił furorę - zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na najładniejszy wieniec i ozdobę dożynkową.

- To było tak - wspomina Barbara Stańczak, od siedmiu lat sołtys Krąpiewa. - Na długo przed dożynkami poprosiłam panią Anię Maj, bo wiem, że z wykształcenia jest plastyczką, by nam pomogła upleść wieniec. I pani Ania zamiast wieńca wymyśliła ozdobę dożynkową - wykonaną z ziaren zbóż makietę kościoła w Wierzchucinie Królewskim, bo cała wieś należy do tej właśnie parafii. Jesteśmy dumni, że ozdoba pani Ani zdobyła pierwszą nagrodę na konkursie gminnym w Koronowie.

Zobacz: Dożynki gminne 2014 w Koronowie - z czytaniem "Trylogii" [zdjęcia]

Anna Maj jest absolwentką Liceum Plastycznego w Bydgoszczy. Mieszka w Krąpiewie. Rzucając pomysł nie sądziła, że jego realizacja pochłonie tyle czasu. - Osiem tygodni bardzo systematycznej pracy - wspomina pani Anna. - Konstrukcja ze styropianu i drewna. Wykorzystałam 16 gatunków najróżniejszych zbóż, ale króluje owies, pszenżyto, pszenica, do tego wykorzystałam na dach słomę sprasowaną. Są też trzy rodzaje kłosów... Całość waży aż 70 kilogramów, zużyłam łącznie 20 litrów kleju polimerowego...

Chełm wieży pokryty jest ziarnami siemienia lnianego, witraże - czerwoną i zieloną soczewicą oraz makiem, parapety - nasionami rzepaku, są też drobne elementy pokryte kaszą jaglaną, drzwi natomiast kaszą gryczaną... Dwoma rodzajami fasoli pokryte są schody i niektóre elementy fundamentów kościoła...

- Po dożynkach przywieźliśmy kościół do naszej świetlicy wiejskiej - mówi sołtys Barbara Stańczak. - Aż żal, że takie dzieło ma oglądać tylko Krąpiewo. Naszym zdaniem warto pokazać je szerzej. I znaleźliśmy na to sposób. Weszliśmy w kontakt ze Stopką, gdzie jest Skansen Rożen. W najbliższych dniach przewieziemy naszą ozdobę dożynkową do Stopki. Niech tam odwiedzający ten skansen podziwiają dzieło naszej pani Ani i niech ono promuje nasze Krąpiewo... - A ja się z tego tylko mogę cieszyć - mówi Anna Maj.

A co za rok liczące 263 mieszkańców Krąpiewo przygotuje na dożynki gminne w Koronowie? Zobaczymy. Jest jeszcze za wcześnie, by o tym mówić.
A już za kilka dni na profilu Eko-Gosposia będzie można zobaczyć film z realizacji makiety kościoła w Wierzchucinie Królewskim.

Klatka po klatce, od bryły wyciętej ze styropianu i podłoża z drewna do efektu końcowego. - Film mamy już gotowy - mówi Anna Maj. - Podkładamy tylko jeszcze do niego muzykę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska