Kosmetyki naturalne, to produkty otrzymane ze składników pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Często określane jako biokosmetyki lub kosmetyki ekologiczne. Oleje, ekstrakty ziołowe i olejki eteryczne, to podstawy ich tworzenia. Delikatne, niepodrażniające, odżywcze dla skóry.
Kosmetyki naturalne. Jakie składniki?
Katarzyna Zabielska, pasjonatka kosmetyków naturalnych, mówi: - Warto dbać o swoją skórę, wybierając odpowiednie kosmetyki. W ich składzie można znaleźć wiele korzystnych dla ciała, naturalnych składników. Należą do nich głównie emolienty, humektanty i proteiny.
- Bardzo dobrym dla skóry, coraz powszechniejszym składnikiem jest masło shea, które można znaleźć w składzie pod nazwą Butyrospermum Parkii Butter. Masło shea stanowi naturalną ochronę przed promieniami UV oraz chroni warstwę lipidową skóry, sprawiając, że jest ona gładka i miękka. Taki sam efekt daje masło kakaowe (INCI Cacao Butter) i masło kokosowe (Cocos Nucifera Oil/Butter). Im więcej olejów w składzie kremu, balsamu, emulsji czy żelu do ciała, tym lepiej. Są to wszelkie składniki, których nazwa kończy się na -Oil np. Coconut Oil, Prunus Amygdalus Oil. Każdy olej pomaga skórze zachować dobrą kondycję - dodaje.
- Najważniejszymi składnikami zdecydowanie są oleje i masła. Przywozimy je z różnych krajów, o różnych porach roku, w zależności od klimatu. Nie mogę zdradzać szczegółów, ale mamy np. oleje z Bułgarii, również olej jojoba, olej konopny, masło shea, mielona kawa arabica, witaminy, wiele składników z Maroka i Wielkiej Brytanii oraz USA. Jednak moim ulubionym jest aronia, którą uwielbiam pod każdą postacią. Uważam, że peeling korundowy z aronią z Bydgoskiej Wytwórni Mydła jest wyjątkowym produktem - komentuje Adam Bujny, współwłaściciel Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz Bydgoskiej Wytwórni Mydła.
W czasach, gdy kosmetyki naturalne stają się powoli „trendem”, konsumenci na rynku są coraz bardziej wymagający. - Jakość samego produktu, musi być poparta również pewną historią, otoczką celu i zamierzeń, spójną strategią, bo ekologiczny producent nie może łamać żadnej zasady i musi dbać nie tylko o ekologię w swojej firmie, ale również o całe otaczające go środowisko, nawet jeżeli ma użyć jednego szkodzącego środowisku drobiazgu. My na przykład, minimalizujemy użycie papieru i nie drukujemy ulotek. No i opakowanie, kolory serii, nazwy, bo przecież produkt na półce też musi wyglądać pięknie. Na to również zwracają uwagę coraz bardziej wymagający klienci - tłumaczy Bujny.

Domowej roboty kosmetyki naturalne - zrobisz to sama!
Przepis na nawilżająca maseczka z aloesu
Przygotowanie: Należy wycisnąć miąższ z liści, następnie dokładnie go rozdrobnić. Maź nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy. Po około 20 minutach dokładnie zmyć maseczkę letnią wodą.
Przepis na naturalny tonik do twarzy
Zacznijmy od rzeczy najważniejszej, czyli od oczyszczenia twarzy. Do wykonania toniku będziemy potrzebowali:
- Ocet jabłkowy
- Woda
Ocet jabłkowy mieszamy z wodą w proporcji 1:10. Proste, prawda? Taki tonik pomoże Ci zredukować wypryski i zaczerwienienia, a ponadto ureguluje PH i poprawi krążenie. Nasz tonik ma wiele zastosowań, ponieważ równie dobrze możesz go użyć jako płukankę do włosów. Dzięki takiej płukance włosy nabiorą miękkości i blasku.
Przepis na maseczkę z awokado
Awokado jest coraz częściej używanym składnikiem w naszej kuchni. Wysoka zawartość potasu i zdrowych tłuszczy może również pozytywnie wpłynąć na naszą cerę. Aby wykonać odżywczą maseczkę z awokado potrzebujesz:
- Pół awokado
- Żółtko jaja
- Sok z cytryny
Owoc wydrążamy ze skórki i ugniatamy widelcem. Do rozgniecionego miąższu dodajemy żółtko i kilka kropli soku z cytryny. Powstałą maseczką smarujemy twarz, szyję i dekolt. Po upływie 20 minut zmywamy ciepłą wodą. Taka mieszanka składników działa ożywczo i doprowadza do skóry wiele składników odżywczych. Idealnie nadaje się do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej.
