Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kowalan portret historyczny - ta wystawa powstaje w Kowalu

erka
Z Kowala pochodzi aktor Jan Nowicki
Z Kowala pochodzi aktor Jan Nowicki Ratusz Kowal
- Pomysłodawczynią wystawy i związanej z nią zbiórki fotografii od mieszkańców Kowala i okolic jest Anna Marcinkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej - mówi Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala. - Wiele fotografii już do nas trafiło, czekamy na kolejne użyczane przez mieszkańców na rzecz wystawy.

Jak twierdzi Anna Marcinkowska, przygotowania do wystawy trwają, na razie trudno jeszcze o szczegóły czy ostateczne decyzje co jej miejsca, terminu,czasu trwania. - Najprawdopodobniej w początku marca będzie spotkanie z właścicielami fotografii, które do nas trafiły. To z nimi będziemy rozmawiać o zasadach użyczenia fotografii na czas trwania wystawy, jak i samym prezentowaniu ich na ekspozycji.

Niezwykły romans, jak scenariusz na film

- W trakcie przygotowań do wystawy wpadło mi w ręce pewne przedwojenne zdjęcie - mówi Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala. - Uwiecznieni na nim zostali mieszkańcy Kowala Teresa i Władysław Paszyńscy. Władysław to młodszy brat mojego dziadka Stanisława. Teresa to jego żona- narodowości i wyznania żydowskiego. Kiedy połączyła ich płomienna miłość Teresa była już mężatką. Łamiąc narodowe i religijne tabu postanowili być razem. Teresę spotkał ostracyzm ze strony żydowskiego środowiska. Jej pobratymcy na różne sposoby uprzykrzali jej życie, wybijali też szyby w ich mieszkaniu. Władysławowi też nie było łatwo wśród swoich. Zdecydowali się na zamieszkanie we Włocławku w domu przy ulicy Łęgskiej. Do wybuchu wojny wiedli szczęśliwe życie, choć nie mieli dzieci. W latach okupacji Teresę zadenucjował któryś ze sąsiadów - szmalcowników zapewne - poprzez getto została wywieziona do Oświęcimia, gdzie zamordowano ją. Władysław trafił do obozu w Dachau, gdzie był bardzo torturowany. W pamięci rodziny pozostała przesłana z obozu paczka z pokrwawioną bielizną. Obóz na tyle zabrał mu zdrowie, że zmarł kilka lat po wojnie. Ta wielka, zakazana miłość mogłaby stanowić kanwę scenariusza love story z tamtych tragicznych lat - uważa burmistrz Kowala.

Zajrzycie do rodzinnych albumów. Pokażcie je innym!

Akcja pozyskiwania (czasowego) fotografii na wystawę „Kowalan portret historyczny” trwa. Możne je przynosić do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kowalu z siedzibą przy ulicy Matejki 8. Można też dzwonić do Anny Marcinkowskiej, telefon w bibliotece 54 284 2278.

Kto ma lepiej w kwestii jedzenia - pacjent szpitala czy więzień? Zobaczcie, jak wyglądają posiłki w polskich zakładach karnych i aresztach śledczych.Źródło: Posiłki w więzieniachPorównaj: Posiłki w polskich szpitalach. Tym karmią chorych [ZDJĘCIA]

Posiłki w polskich więzieniach. Są lepsze niż w szpitalu? Zo...

Pogoda na dzień + 4 kolejne dni (17 + 18-21.02.2018) | POLSKA

(źródło: TVN Meteo/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska