https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z gazyfikacją Kowala? Władze miasta nie odpuszczają

Małgorzata Goździalska
Zasadniczą przeszkodą do ponownego uruchomienia prac przez Polską Spółką Gazownictwa jest ograniczenie funduszy inwestycyjnych.
Zasadniczą przeszkodą do ponownego uruchomienia prac przez Polską Spółką Gazownictwa jest ograniczenie funduszy inwestycyjnych. Fot. Wojciech Alabrudziński
Władze Kowala nie odpuszczają bo chodzi o czyste powietrze, czyli o zdrowie mieszkańców. Burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski zapewnia: - Czynię wszystko, co jest możliwe, nie tylko na szczeblu regionalnym, ale również ogólnokrajowym, aby inwestycja była kontynuowana.

Zobacz wideo: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian

Starania o dalszą gazyfikację Kowala trwają od miesięcy. Opracowana i zatwierdzona dokumentacja techniczna przewiduje wybudowanie w drugim etapie 14 kilometrów sieci gazowej, w więc gaz byłby praktycznie w całym mieście.

- Zasadniczą przeszkodą do ponownego uruchomienia prac inwestycyjnych przez Polską Spółką Gazownictwa jest jednak ograniczenie funduszy inwestycyjnych - podkreśla burmistrz Eugeniusz Gołembiewski. A to ma związek nie tylko z epidemią, ale także zmianą wymagań, bo skrócony z 30 do 20 lat został okres zwrotu nakładów inwestycyjnych na budowę sieci gazowej.

Burmistrz: - Odbudujemy drogi gminne.

By poprawić wskaźniki ekonomiczne inwestycji, burmistrz Kowala zadeklarował pokrycie przez miasto kosztów odbudowy dróg gminnych po wybudowaniu gazociągu, co w istotny sposób mogłoby zmniejszyć nakłady inwestycje Polskiej Spółki Gazownictwa.

Jako ostateczność rozważane jest również wybudowanie na koszt budżetu Kowala około 2-3 kilometrów gazociągu. To pozwoliłoby podłączyć do sieci gazowej centrum miasta i większość budynków komunalnych, a więc te obszary Kowala, gdzie dokuczliwość smogu jest największa i gdzie nie ma innej niż gaz alternatywy na ekologiczne ogrzewanie domów.

Gaz dotarł na razie na ulicę Tylickiego

Przypomnijmy, że w pierwszym etapie został wybudowany gazociąg na ul. Tylickiego. Mieszkańcy mają możliwość podłączenia swoich domów do sieci i możliwość otrzymania dofinansowania na wymianę instalacji, a przede wszystkim na zamontowanie ekologicznego źródła ciepła z programu „Czyste Powietrze”. Warunkiem koniecznym jest to, żeby wszyscy właściciele posesji mieli uporządkowany stan prawny nieruchomości. A tak nie zawsze jest, co uniemożliwia uzyskanie dofinansowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska