https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kowalczyk: doniesienia o utracie środków w programie Czyste Powietrze są nieprawdziwe

AGW
Tak mówił w środę 3 lipca o poranku w radiowej Jedynce Henryk Kowalczyk, minister środowiska. "Negocjacje w sprawie nowej perspektywy finansowej UE dotyczące konkretnych kwot jeszcze się nie rozpoczęły, dlatego doniesienia medialne o utracie środków w programie Czyste Powietrze są nieprawdziwe".

Samorządy mają pomóc w programie Czyste Powietrze

Szef resortu przypomniał, że jeszcze w czerwcu zaprosił gminy do włączenia się w proces przyjmowania i rozpatrywania wniosków. Jak podał Henryk Kowalczyk, do tej pory zgłosiło się ok. 600 samorządów. Ich udział ma zwiększyć efektywność programu Czyste Powietrze. - Wdrożenie pilotażu przyspieszy znacznie prace w ramach programu Czyste Powietrze, a także pozwoli oszacować koszty obsługi tego programu po stronie samorządów - uważa minister.

To nie koniec. Poza tym, że urzędnicy gminni będą pomagali w wypełnianiu wniosków i przejmą również bieżący kontakt z beneficjentami, którzy mogliby składać korekty i uzupełnienia, to rozważane jest zaangażowanie banków. "Trwają prace analityczne nad możliwością zaangażowania banków komercyjnych w realizację programu", przekazuje resort.

Zapowiedzi mówią o uproszczeniu zarówno samych wniosków, jak i procedury weryfikacji. Przykład takie uproszczenia? "Jednym z istotnych będzie domniemanie podpisania umowy przez beneficjenta w momencie składania wniosku. Umowa stanie się wiążąca po decyzji Zarządu WFOŚiGW. Przewidujemy, że do końca roku wpłynie ponad 100 tys. wniosków".

Ile wniosków złożyliśmy w programie Czyste Powietrze?

Wnioski w programie Czyste Powietrze są przyjmowane od 19 września 2018 roku. Do tej pory do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej trafiło ich 63 tysiące na kwotę łączną niemal 1,5 mld zł. Dotychczas podjęto niemal 26 tys. uchwał o udzieleniu finansowania i podpisano umowy na blisko 300 mln zł.

Program przewiduje dofinansowanie w postaci dotacji lub/i pożyczki m.in. na:

  • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
  • docieplenie przegród budynku,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej
  • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej)
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

W ostatnich dniach w mediach sporo było doniesień wskazujących na to, że na program Czyste Powietrze może zabraknąć pieniędzy. Minister uspokaja w wywiadach i podczas konferencji prasowej: "Odbywają się cykliczne spotkania według wcześniej ustalonego harmonogramu. Najbliższe spotkanie z przedstawicielami KE będzie miało miejsce już w przyszłym tygodniu. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, odpowiedzialny za wdrażanie funduszy UE dla Polski, będzie wtedy rozmawiał m.in. o zasadach inwestowania środków w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej" - mówił 2 lipca Kowalczyk.

Minister podkreślał: "Dodatkowo nieuzasadnione są doniesienia medialne, że zostały wstrzymane środki unijne na ten cel - negocjacje w sprawie nowej perspektywy finansowej UE jeszcze się nie rozpoczęły. Wkrótce ustalimy wraz z przedstawicielami konkretne założenia finansowe".

______________________
Projekt współfinansowany ze środków WFOŚiGW w ramach projektu Edukacji Ekologicznej 2019-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lukas
każda inwestycja z jakimkolwiek rządem to porażka.jedni wprowadzają ustawę a drudzy przychodzą i ją zmieniają tak jak było w przypadku farm wiatrowych.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska