Za część analityczną w ramach spółki KPFR odpowiada Regionalne Obserwatorium Gospodarcze. Tematów do zgłębienia nie brakuje. Procesy stymulowania rozwoju gospodarczego i technologicznego, analiza oczekiwań ze strony bardzo zróżnicowanych środowisk gospodarczych, formułowanie rekomendacji sprzyjających wchodzeniu na ścieżkę rozwoju i innowacji, bardziej efektywna współpraca biznesu i nauki – takimi właśnie zagadnieniami zajmuje się ROG.
Na jakie postawić branże?
Powstające w ROG opracowania mogą być istotną pomocą zarówno dla sfery publicznej, w tym samorządu województwa czy samorządów lokalnych, jak i dla instytucji naukowych czy sektora biznesowego.
Konkrety? Tych nie brakuje. ROG zajmuje się na przykład analizą benchmarkową konkurencyjności i innowacyjności województwa kujawsko-pomorskiego. Inny z aktualnych tematów analiz to kobiety na uczelniach technicznych i proinnowacyjnych kierunkach STEM w regionie czy też poszukiwanie branż generujących największy kapitał rozwojowy - chociażby analiza potencjału branży kosmicznej w naszym regionie.
ROG prowadzi także w partnerstwie z Kujawsko-Pomorskim Centrum Naukowo-Technologicznym im. prof. Jana Czochralskiego projekt „Proces Przedsiębiorczego Odkrywania na rzecz rozwoju Inteligentnych Specjalizacji regionu”. Chodzi tu między innymi o wypracowanie i wdrożenie standardów współpracy pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w rozwój Inteligentnych Specjalizacji (IS). Brzmi skomplikowanie, więc wyjaśnijmy: IS to nic innego jak dziedziny, które najbardziej sprzyjają tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, najskuteczniej zwiększają konkurencyjność gospodarki. Ich sensowny wybór nie jest łatwym zadaniem, bo trzeba przy tym pogodzić oczekiwania, potrzeby i szanse oferowane przez globalizującą się współczesną gospodarkę ze specyfiką naszego regionu.
Rozwój ze wsparciem
Od samego początku istnienia KPFR – spółka należąca do samorządu województwa, laureat m.in. Diamentu Forbesa - ułatwia przedsiębiorcom (szczególnie z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw) dostęp do atrakcyjnych instrumentów wsparcia finansowego. Wśród ludzi kujawsko-pomorskiego biznesu są pomysły, są kompetencje, jest wola działania i ambitne cele – czasami brakuje tylko kapitału. I ta luka jest wypełniana m.in. przez KPFR.
Dzięki umowie podpisanej przez KPFR z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Pożyczkowym – jako pośrednikiem finansowym, firmy sektora MŚP już teraz korzystać mogą z preferencyjnych pożyczek rozwojowych – w wysokości nawet do 5 mln zł. Są one przeznaczone na rozwój i wzrost konkurencyjności. Środki mogą być przeznaczone na przykład na cyfryzację firmy, automatyzację procesów produkcyjnych, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i efektów działań badawczo-rozwojowych, także na poszerzanie możliwości eksportowych. Młode firmy, w tym startupy, także przedsiębiorstwa, które wprowadzają innowacje na skalę regionu – liczyć mogą na bardzo preferencyjne oprocentowanie – w wysokości zaledwie 2 procent.
Dla dobra środowiska i naszych kieszeni
W nowej unijnej perspektywie finansowej, dzięki działaniom KPFR na rynku pojawią się także ekopożyczki na różnego typu inwestycje związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska - prace nad przygotowaniem tej oferty już trwają. Termomodernizacja, Odnawialne Źródła Energii, ograniczanie wytwarzania odpadów w przedsiębiorstwach oraz gospodarka zamkniętego obiegu, transformacja energetyczna - nawet modernizacja systemów oświetlenia ulicznego, tak, by zmienić je na bardziej oszczędne i jednocześnie bardziej efektywne – lista celów jest szeroka.
Bardzo różni będą mogli być także beneficjenci tego wsparcia: samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorstwa komunalne, administrujące budynkami instytucje kultury, kościoły, związki wyznaniowe, firmy i organizacje pozarządowe.
Jak widać, bez względu na to, czy skok w nowoczesność dotyczy niedużej firmy, większej instytucji, czy nawet całego samorządu, czy chodzi o podwyższenie konkurencyjności, czy o sprostanie wezwaniom środowiskowym, albo tym, związanym z nieuchronną transformacją energetyczną – we wszystkich tych działaniach KPFR zapewnia istotne wsparcie.
