Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kradzieże, alimenty, narkotyki. Policjanci w powiecie mogileńskim podsumowali 2019 r.

Jan Szczutkowski
Archiwum/Nasze Miasto
Więcej kradzieży z włamaniem, przestępstw kryminalnych, wypadków na drogach,bójek i pobić oraz mniej przestępstw gospodarczych i kradzieży pojazdów - taki obraz wyłania się z ubiegłorocznej statystyki Powiatowej Komendy Policji w Mogilnie.

2019 był kolejnym rokiem wzrostu ogólnej liczby przestępstw w powiecie mogileńskim. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła ona z 520 do 607. Ich wykrywalność jest wysoka; wyniosła ponad 82 proc.

Zdaniem st. asp.Tomasza Barteckiego, oficera prasowego mogileńskiej policji, do wzrostu przestępstw przyczynili się głównie alimenciarze. Aż 133 spraw dotyczyło bowiem niepłacenia alimentów. To oznacza, że surowsze prawo, uchwalone w maju 2017 r. nie zdyscyplinowało mogileńskich dłużników alimentacyjnych. A przypuszczano, że osoby obawiające się spraw karnych będą motywowane do płacenia alimentów na swe dzieci. Niestety, tak się nie stało.

Co jeszcze rzuca się w oczy? Przede wszystkim mniej zarejestrowano przestępstw gospodarczych - z 57 w 2018 r. do 48 w 2019 r. oraz przestępstw narkotykowych - z 21 do 12. Z kolei liczba przestępstw kryminalnych, czyli czynów uznanych za szkodliwe i społecznie niebezpieczne dla mieszkańców, wzrosła w stosunku do 2018 r. o 60 - do 424. Więcej odnotowano kradzieży (ogółem 55), kradzieży z włamaniem (także 55), bójek i pobić (5), rozbojów (4).

Optymizmu nie budzą też dane dotyczące bezpieczeństwa drogowego. W zeszłym roku na drogach pow. mogileńskiego zginęło19 osób, o 14 więcej. Natomiast rannych zostało 36 osób (wzrost o 12). Wzrost liczby zabitych i rannych w wypadkach może mieć związek z tym, że kierowcy za szybką jeżdżą, znacznie przekraczają dozwolone limity prędkości, a także kierują samochodami w stanie nietrzeźwym. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km na godzinę mundurowi zatrzymali 16 praw jazdy oraz zatrzymali 72 nietrzeźwych kierowców i 12 pijanych rowerzystów.

- Z naszego podsumowania wynika, że stan bezpieczeństwa i porządku publicznego utrzymuje się na zbliżonym, wysokim poziomie. Natomiast wskaźnik zagrożenia przestępczością kryminalną, liczony na 10 tysięcy mieszkańców, wyniósł 30,38 procent wobec średniej wojewódzkiej 51,41. A to oznacza, że nasz powiat zalicza się do grona najbezpieczniejszych w województwie kujawsko-pomorskim
- podkreśla st.asp. Tomasz Bartecki.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska