Inwestycja, którą KPK rozpoczął w ubiegłym roku, zmierza powoli ku końcowi. Stara remiza strażacka przy ul. Strzeleckiej nieopodal Jeziora Więcborskiego, będzie zaadaptowana na na bazę edukacyjno-dydaktyczną. To w ramach projektu „Utworzenie ośrodka edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego”, który finansowo wspiera Urząd Marszałkowski w Toruniu.
Nowa baza jak fala
Na jakim etapie są prace?
-Budynek został gruntownie przebudowany, aktualnie jest w stanie surowym zamkniętym, trwają prace wykończeniowe i montażowe wewnątrz. Wykonano też nowy dach i elewację - wymienia Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Łączna powierzchnia przebudowanego obiektu wynosi blisko 250 metrów kwadratowych a wraz z przyległym terenem to aż 1330 metrów kwadratowych. W ramach projektu przewiduje się również prace zewnętrzne: ogrodzenie, wjazd, parking, niezbędne przyłącza i uzbrojenie terenu - dodaje.
Gotowy obiekt ma być parterowy, wtedy też będzie można dostrzec, że ma kształt fali. Co ważne - będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Z ekologią za pan brat
W centrum edukacyjnym mają być prowadzone z zajęcia przyrodnicze i ekologiczne. Pomocny będzie w tym nowoczesny sprzęt w salach edukacyjnych: tablice interaktywne, mikroskopy, zestawy projekcyjne.
- W atrakcyjnych i komfortowych warunkach będziemy mogli przeprowadzać zajęcia edukacji ekologicznej dla dzieci i dorosłych. Wzbogacone zaplecze edukacyjne umożliwi nam praktyczne pogłębianie wiedzy dzieci i młodzieży. Dzięki temu zdobędą nowe umiejętności, które, mamy nadzieję, wpłyną na kształtowanie postaw proekologicznych- mówi Mirosław Łebek z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. To jednak nie wszystko.
Mamy nadzieję, że nowe zaplecze edukacyjne wpłynie na pogłębianie wiedzy dzieci i młodzieży
- Mirosław Łebek, Krajeński Park Krajobrazowy
- Park zyska też miejsce do organizacji różnorodnych ekspozycji, wystaw konkursowych np. prac plastycznych dzieci, fotografii przyrodniczej. Będą tam również rozstrzygane konkursy ekologiczne połączone z wręczeniem nagród laureatom - podkreśla rzeczniczka marszałka województwa.
Zobacz także:
https://pomorska.pl/krajenski-park-krajobrazowy-tworzy-nowe-centrum-edukacyjne/ar/c1-14334293
Nowa baza edukacyjna ma kosztować 1 mln 246 tys. zł, z czego 85 proc. dofinansowania pochodzi z RP O Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Kraina stu jezior
Krajeński Park Krajobrazowy jest największym z 10 parków krajobrazowych w naszym województwie. Utworzono go 21 lat temu z inicjatywy lokalnej społeczności, która chciała zachować dla przyszłych pokoleń bogactwo środowiska przyrodniczego, ale też wartości kulturowe i historyczne Krajny.
Park zajmuje powierzchnię prawie 75 tys. hektarów na obszarze trzech powiatów: sępoleńskiego, tucholskiego i nakielskiego. Warto wiedzieć, że jest krainą stu jezior. Największym jest Jezioro Więcborskie (200 ha).
