https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwat przyrody „Kępa Bazarowa" w Toruniu ma swojego patrona – to Bogdan Chrapkowski

Marek Weckwerth
Bogdan Chrapkowski, zasłużony działacz na rzecz ochrony przyrody, skończył właśnie 91 lat. Jego imię otrzymał rezerwat przyrody "Kępa Bazarowa"
Bogdan Chrapkowski, zasłużony działacz na rzecz ochrony przyrody, skończył właśnie 91 lat. Jego imię otrzymał rezerwat przyrody "Kępa Bazarowa" Nadesłane
Rezerwat przyrody „Kępa Bazarowa” w Toruniu otrzymał imię Bogdana Chrapkowskiego. Ten Zasłużony działacz na rzecz ochrony przyrody skończył 92 lata.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy nadała imię wspomnianemu rezerwatowi na wniosek Okręgu Pomorsko-Kujawskiego Polskiego Klubu Ekologicznego.

Jak mówi nam Leszek Wasielewski, wiceprezes Okręgu Pomorsko- Kujawskiego Polskiego Klubu Ekologicznego, prowadzone są rozmowy z urzędnikami i radnymi miasta Torunia, aby wiosną, gdy zrobi się ciepło, zorganizować spotkanie na kępie z udziałem pana Bogdana i jego przyjaciół, i uroczyście odsłonić nową tablicę rezerwatu.

Popularyzator wiedzy o historii i przyrodzie regionu

Bogdan Chrapkowski, zasłużony działacz na rzecz ochrony przyrody, skończył właśnie 92 lata. To znany nie tylko w województwie kujawsko-pomorskim popularyzator wiedzy o historii i przyrodzie regionu – z wykształcenia leśnik i biolog. Jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a z zamiłowania historykiem dziejów „małych ojczyzn”.

- W latach 1975-1998 pełnił funkcję wojewódzkiego konserwatora przyrody ówczesnego województwa toruńskiego. Dla wszystkich, którzy go znają, jest serdecznym kolegą i przyjacielem – opowiada Leszek Wasielewski.

Gdy pan Bogdan był wojewódzkim konserwatorem przyrody, doprowadził do utworzenia wielu form ochrony przyrody oraz krajobrazu. Z jego inicjatywy powstały m.in. rezerwaty przyrody: Bachotek, Bagno Mostki, Dolina Osy, Kępa Bazarowa, Łęgi na Ostrowiu Panieńskim, Mszar Płociczno, Retno, Uroczysko Piotrowskie i Wronie.

Powiększono istniejące już rezerwaty: Jamy, Las Piwnicki i Szumny Zdrój. Jego wielkim sukcesem było utworzenie parków krajobrazowych: Brodnickiego, Górzenieńsko- Lidzbarskiego, Welskiego oraz Chełmińskiego. Wyznaczono też 8 obszarów chronionego krajobrazu, 3 zespoły przyrodniczo-krajobrazowe i stanowisko dokumentacyjne "Białochowo".

To na jego wniosek w 1993 roku Rada Programowa Porozumienia "Zielone Płuca Polski" włączyła północno-wschodnią część województwa toruńskiego o powierzchni 165.900 ha do obszaru funkcjonalnego "Zielonych Płuc Polski".

Walory przyrodniczo-krajobrazowe regionu opisał w licznych publikacjach, w tym: "Przyroda województwa toruńskiego" – 1992 r., "Rezerwaty przyrody województwa toruńskiego" – 1996 r. oraz "Przyroda Ziemi Chełmińskiej i obszarów przyległych" – 2000 r.

Bogdan Chrapkowski był jednym z inicjatorów niezwykle cennej i oryginalnej serii wydawniczej pn. "Parki, pałace i dwory województwa toruńskiego". Z wydanych 12 pozycji Chrapkowski jest współautorem 5 (zespoły pałacowe- dworskie: Łążyn, Nawra, Turzno, Mełno i Trzebcz Szlachecki).

Walory przyrodnicze i krajobrazowe regionu opisywał także w wielu innych czasopismach, m.in. w Biuletynie informacyjnym Rady Programowej "Zielone Płuca Polski", Biuletynie informacyjnym Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Przysieku, Informatorze przyrodniczym Ligi Ochrony Przyrody w Toruniu, czy też w Echu Borów Tucholskich.

Jest także autorem wielu ciekawych artykułów opublikowanych na łamach Kujawsko-pomorskiego czasopisma przyrodniczo-ekologicznego „Eko-Przyjaciel”, wydawanego przez Polski Klub Ekologiczny w Toruniu.

Współpracował z ośrodkami edukacji ekologicznej oraz szkołami. Jako członek Ligi Ochrony Przyrody, a także Polskiego Klubu Ekologicznego z wielkim oddaniem angażował się w pracę społeczną na rzecz zachowania dziedzictwa przyrodniczego oraz wychowania młodego pokolenia w duchu poszanowania dla środowiska naturalnego.

Za swoje dokonania otrzymał wiele nagród odznak i wyróżnień. Najważniejszym jest odznaczenie przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla ochrony krajobrazu.

Wyspa z ciekawą historią

Kępa Bazarowa to wyspa o powierzchni 71 ha i kształcie elipsy o długości 2,65 km i szerokości 438 m, usytuowana na toruńskim lewobrzeżu Wisły, którą od południa opływa odnoga wielkiej rzeki - Mała Wisła (zwana też Polską Wisłą).

Rezerwat przyrody utworzono w roku 1987 na fragmencie Kępy Bazarowej o powierzchni 32,4 ha, aby chronić las łęgowy (głównie topole, wierzby oraz klon jesionolistny).

Najlepszy widok na Stare Miasto

Dziś Kępa Bazarowa stanowi najlepszy punkt obserwacyjny na toruńskie Stare Miasto – na brzegu Wisy znajduje się platforma widokowa.

W pobliżu znajduje się hotel i restauracja „Pałac Widokowy”. Na terenie rezerwatu urządzono ścieżkę edukacyjną „Kępa Bazarowa”.

Niezwykła historia

Ciekawa jest historia wyspy. W XIII wieku nazwano ją Kępą Bazarową, bowiem pełniła rolę spotkań i wymianu handlowej zatrzymujących się tu, płynących z nurtem Wisły kupców i flisaków. Urządzono tu m.in. magazyny solne.

Osiedli tu rzemieślnicy, którzy cieszyli się wolnością, bo nie podlegali rządzącym się ścisłymi prawami toruńskim cechom. W krzyżackim wtedy Toruniu nie mogli legalnie działać i dlatego jako ci, którzy nie legitymowali się odpowiednimi „papierami”, nazywani byli partaczami. Poza funkcją typowo bazarowych charakterem wyspy kwitło tam życie towarzyskie, a to przyciągało szukające tam zarobku czy wręcz wyganiane z Torunia prostytutki. Nazywano je małpami i dlatego wyspę nazywano też Małpim Gajem.

Kępa Bazarowa zasłynęła jako miejsce zawarcia 1 lutego 1411 roku między Polską i Litwa a Krzyżakami I pokoju toruńskiego. Układ pokojowy kończył wielką wojnę w latach 1409- 1411. Polska odzyskała ziemię dobrzyńską z zamkami w Złotorii i Bobrownikach, Księstwo Mazowieckie odzyskało Zawkrze, Litwa otrzymała zapewnienie, że Zakon zrzeka się Żmudzi, natomiast sam Zakon odzyskał całą ziemię chełmińską, a zatem wraz z Toruniem.

W latach 1497 – 1500 zbudowano most łączący wyspę z Toruniem. Przeprawa przez szeroką Wisłę nazywana była Mostem Niemieckim, natomiast mniejsza przez odnogę Wisły – Mostem Polskim, bowiem prowadziła na polskie Kujawy. Od tego czasu wyspę zaczęto nazywać  Ostrowem Mostowym. Most został spalony w roku 1707 podczas walk Szwedów z Rosjanami.

Miasto Toruń stało się właścicielem wyspy dopiero na przełomie lat 1767 - 1768 roku. Od potopu szwedzkiego przez całe dziesięciolecia na wyspie rozbudowywano umocnienia wojskowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska