W tym roku mijadekada odkąd w stolicy powiatu sępoleńskiego zbudowano halę widowiskowo-sportową Krajna Arena przy ul. Chojnickiej. To najczęściej używany przez mieszkańców, kluby sportowe, szkoły i przyjezdnych obiekt sportowy. Rocznie korzysta z niego kilkadziesiąt tysięcy osób.
- To już szmat czasu. Pamiętam, że były obawy, gdy hala miała powstać. Przez 10 lat pokazywaliśmy, że ten obiekt jest potrzebny społeczności lokalnej. Dziś widać, że funkcjonuje bardzo dobrze – ocenia Marek Chart, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie, instytucji, która powstała rok wcześniej.
Baza w jednym miejscu
CSiR administruje i utrzymuje obiekty, urządzenia sportowe, rekreacyjne i turystyczne na obszarze 6 hektarów. Promuje aktywność sportową, organizując zawody i imprezy sportowo-rekreacyjne. Działa na rzecz społeczności lokalnej, współpracując z jednostkami, klubami sportowymi i stowarzyszeniami. Oprócz głównej hali w obiekcie znajdują się pomieszczenia odnowy biologicznej, sala fitness czy siłownia. Do centrum sportu należy stadion. Atutem jest boisko trawiaste i boczne boisko typowo treningowe, które przyciągają sportowców z całego kraju na imprezy sportowe. Ceglaste korty tenisowe i szkółka tenisa stołowego wpływają na zainteresowanie tymi dyscyplinami sportowymi.
- Treningi tenisa stołowego odbywają się w sali pilawa – najstarszej, wymagającej remontu. Jest ona bardzo wyeksploatowana. Staramy się utrzymywać ją w dobrej kondycji, ale niedługo nadejdzie czas, że uda się nam pozyskać fundusze i ją wyremontować – zaznacza Marek Chart
Dobrze wyposażona siłownia sprawia, że swoje miejsce ma tu sekcja podnoszenia ciężarów, a korzystają z niej też mieszkańcy. Ofertę dopełniają salka fitness i lustrzana. Oprócz tego, mieszkańcy i turyści mogą wypoczywać na plaży miejskiej nad Jeziorem Sępoleńskim, nad jeziorem Juchacz i plaży „Mara”, polu biwakowym, ekobazie, korzystać z punktu gastronomicznego, z promenady i ścieżki rowerowej.
Centrum Sportu dysponuje bazą noclegową liczącą 149 miejsc w siedmiu domach sportowców. Baza wykorzystywana jest też na zgrupowaniach sportowców, obozach, półkoloniach letnich i feriach zimowych. Korzystają z niej sportowcy, dzieci i młodzież z całej Polski.
- Mamy naprawdę odpowiednia bazą sportową w jednym miejscu. To cenią przyjezdni – podkreśla Chart - Przez te 10 lat wypracowaliśmy sztandarowe imprezy takie jak Krajna Arena Futsal Cup, Liga Halowa Piłki Nożnej, Biegi Uliczne im. Kajetana Bągorskiego, Dwie Godziny dla Rodziny, turnieje w bule, siatkówkę, szachowe, Mistrzostwa Miasta i Gminy w lekkiej atletyce, Czwartki Lekkoatletyczne – mamy doskonałe warunku (bieżnię tartanową na stadionie), dzięki czemu możemy rozwijać „królowę sportu”. My dopełniamy ofertę klubu MLKS Krajna – wymienia.
Problemy i plany
Oprócz wspomnianej sali pilawy, problem stanowią jeszcze inne niedociągnięcia obiektów. Po pierwsze brak sztucznej nawierzchni bocznego boiska. Piłkarze mogliby grać na nim już wczesną wiosną, tym samym zmniejszyć obłożenie hali, jednak warunki glebowe uniemożliwiają grę. Od lat, zarówno na szczeblu gminnym, jak i powiatowym mówi się też o budowie basenu. Miałby się znajdować na terenie Krajna Park.
- Jesteśmy jednym z nielicznych powiatów, gdzie tego basenu nie ma. W urzędzie marszałkowskim są na to pieniądze. Trzeba o nie powalczyć i nie szukać kontrargumentów, że to koszt. Basen to standardowy elementów rozwijających się miast – podkreśla Chart.
Modernizacji powinna się też doczekać plaża miejska. Chodzi o budowę przebieralni i miejsca socjalnego z prysznicami i toaletami. Pojawił się też pomysł, by zbudować przy plaży domki turystyczne.
4 czerwca, o godz. 13, na stadionie instytucja będzie świętowała jubileusz 10-lecia Krajna Arena. Wydarzenie będzie połączone z Dniem Dziecka. W programie Pikniku Rodzinnego znajdą się m in. rekreacyjny bieg jubileuszowy, turnieje, animacje i koncert Alicji Janosz. W organizację imprezy włączy się kilka instytucji gminnych.
Harmonogram Pikniku Rodzinnego:
- 11.00 - 12.30 - rejestracja uczestników biegu - odbiór koszulek;
- 12.30 - 13.00 - rozgrzewka do biegu;
- 13.00 - start biegu;
- 14.00 - 16.00 - występy na scenie przygotowane przez CKiS, gry i zabawy, dmuchane zamki, malowanie twarzy itp.;
- 16.00 - koncert: "Alicja Janosz Dzieciom"
- 18.00 - zakończenie pikniku.
