19 grudnia wchodzi w życie odświeżona wersja ustawy o kredycie konsumenckim. Po pierwsze zmieni się maksymalna kwota tego kredytu. Dotychczas było to 80 tys. zł, będzie 255 550 zł.
Czytaj też: Czy opłaca się ubezpieczyć kredyt od utraty pracy? [CZĘŚĆ 1. NASZEGO PORADNIKA]
Kredyty gotówkowe: taki sam formularz dla wszystkich
Warunki pożyczek będą bardziej przejrzyste. - W każdym banku i u każdego pośrednika, osoba szukająca kredytu, dostanie TAKI SAM formularz ze szczegółami oferty. - To powinno pomóc porównywać propozycje poszczególnych banków, które starają się ukryć niektóre opłaty. Zestandaryzowana forma formularza informacyjnego jest załącznikiem do ustawy, więc banki będą musiały z niego korzystać prezentując swoje oferty - komentuje Mikołaj Fidziński, analityk z Porównywarki Finansowej Comperia.pl.
**
Co będzie zawierać ten dokument?**
Dokładnie ustala to art. 13 Ustawy. Między innymi będzie to: całkowita kwota kredytu (w walucie na dzień podania informacji, jeśli chodzi o kredyt walutowy), zasady ustalania spreadu walutowego i informacje o jego wpływie na wysokość kredytu oraz wysokość rat, termin i sposób spłaty kredytu, zasady spłaty (poglądowe informacje o wysokości rat, czy kwocie odsetek), całkowity koszt kredytu (marża, oprocentowanie i zasady jego ustalania oraz warunki zmiany), warunki odstąpienia od umowy, warunki wcześniejszej spłaty kredytu oraz skutki nieterminowej spłaty.Czytaj też: Kredyty konsumenckie. Banki pożyczą trzy razy więcej pieniędzy, ale prowizja w górę!
Więcej czasu na wycofanie się z umowy, ale prowizje w górę!
Ponadto klient będzie miał o cztery dni więcej niż dotąd, czyli nie 10 a 14 dni, na wycofanie się z umowy bez żadnych opłat.
Niestety, zniknie limit 5 proc. łącznych opłat i prowizji, co oznacza, że te koszty będą wyższe. Banki otrzymają również prawo pobierania prowizji za nadpłatę lub wcześniejszą spłatę kredytu.
