Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyty: Możemy, ale nie chce nam się szukać franków. Wolimy, jak bank zrobi to za nas!

(AW), Fot. Archiwum
Od 1 lipca ubiegłego roku możemy wybrać, jak chcemy zapłacić ratę, czyli pozwolić, by bank przeliczył naszą ratę lub kupić "szwajcary” w kantorze i zanieść je do placówki.
Od 1 lipca ubiegłego roku możemy wybrać, jak chcemy zapłacić ratę, czyli pozwolić, by bank przeliczył naszą ratę lub kupić "szwajcary” w kantorze i zanieść je do placówki.
Wolimy spłacać kredyty w "szwajcarach” po kursie banku niż sami kupować walutę w kantorze. Tylko nieliczni zdecydowali się na drugie rozwiązanie. Mając nadzieję, że w ten sposób zaoszczędzą.

Banki przeliczają raty kredytów hipotecznych we frankach na złotówki. [b] [/b]Korzystają przy tym z własnych kursów walut. Dzięki temu zarabiają na spreadzie, czyli różnicy między niskim kursem wypłaty kredytu a wysokim spłaty.

Od 1 lipca ubiegłego roku możemy wybrać, jak chcemy zapłacić ratę, czyli pozwolić, by bank przeliczył naszą ratę lub kupić "szwajcary” w kantorze i zanieść je do placówki. Umożliwia nam to Rekomendacja SII, wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego.

 

To się nie opłaca

- Żeby zmienić sposób spłaty kredytu, trzeba podpisać aneks do umowy z bankiem. Obecnie kosztuje on 300-500 złotych - mówi Marcin Krasoń, analityk Open Finance. Eksperci tej firmy doradczej zapytali ponad 20 największych banków, jakie jest zainteresowanie spłatą kredytu bezpośrednio w obcej walucie. Ustalili, że tylko nieliczni zdecydowali się regulować raty na nowych zasadach.

- I to mimo że rekomendacja powstała pod naciskiem klientów, niezadowolonych z niekorzystnych spreadów walutowych - dodaje Krasoń.

Do połowy stycznia z nowego rozwiązania nie skorzystał ani jeden klient Lukas Banku.

- Nie oznacza to, że bank wprowadził utrudnienia. Wręcz przeciwnie - zastrzega Marcin Krasoń. - Spread w Lukasie jest najniższy na rynku. Kupowanie waluty w innym miejscu po prostu się nie opłaca.

Tym bardziej, że jeżdżąc po mieście i szukając tańszych franków w kantorach można stracić nie tylko czas, ale i pieniądze. Paliwo do auta też przecież kosztuje.

 

Chętnych jest niewielu

 

 

Mniej niż 1 proc. klientów postanowiło spłacać kredyt na nowych zasadach w Citi Handlowym, ING Banku, MultiBanku, Noble Banku i Banku BGŻ. Marcin Krasoń dodaje:

- Więcej osób - między jednym a dwoma procentami - zdecydowało się skorzystać z nowej opcji w Banku Ochrony Środowiska, Banku DnB Nord i DomBanku. Spready tych instytucji należą do najwyższych na rynku.

Już od pięciu lat klienci Banku Millennium mogą zdecydować, czy chcą sami kupować franki w kantorach. Obecnie robi tak ok. 4,4 tys. osób, które zaciągnęły w tej instytucji w przybliżeniu 5 proc. wszystkich kredytów walutowych.

Szczegółowych danych na temat sposobu spłaty kredytów walutowych nie przekazały Open Finance m.in. Bank Zachodni WBK, Polbank EFG i największy na rynku PKO BP.

 

Kuszą ich tylko promocje

- Rekomendacja SII narobiła więcej hałasu niż przyniosła efektów - twierdzi Marcin Krasoń. - Tylko specjalnie przygotowane akcje cieszą się większym zainteresowaniem. Przykładowo promocja Deutsche Banku, który umożliwił klientom pozyskanie szwajcarskiej waluty na specjalnych warunkach. Z oferty skorzystało ponad 10 procent klientów tego banku.

A co z pozostałymi osobami?

- Gdy wprowadzono nowe zasady spłaty długu, banki obniżyły swoje spready - mówi Marcin Krasoń. - Owszem stawki nadal są dość wysokie, ale nawet mała zmiana oznacza dla klientów oszczędności.

I zachęca ich do płacenia rat na starych zasadach.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska