Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Król Romów na festiwalu w Ciechocinku [zdjęcia]

Redakcja
Zespół Bengas z Czech, jedna z festiwalowych gwiazd
Zespół Bengas z Czech, jedna z festiwalowych gwiazd Jadwiga Aleksandrowicz
Przed festiwalem przepowiadano, że tegoroczna edycja może mieć marną frekwencję, bo po raz pierwszy nie będzie na nim TVP2, która transmitowała festiwalowe koncerty. Telewizja wybrała romską imprezę w Gorzowie.
Gwiazdy gali: Bogdan Trojanek (Polska), siostry Raifer (Izrael) i Genadi Ishakow (Litwa)

Galą gwiazd zakończył się ciechociński festiwal Romów w Ciec...

Don Vasyl, romski artysta, kompozytor, poeta, twórca ciechocińskiego festiwalu i człowiek, który rozkochał w romskiej kulturze tysiące Polaków na konferencji prasowej nie krył rozżalenia. - Nasz festiwal ma już osiemnaście lat, matką chrzestną była telewizyjna "dwójka", ja byłem ojcem chrzestnym. Przykro mi, że gdy nasze dziecko skończyło osiemnaście lat, matka je porzuciła - mówił dziennikarzom.

Zaprosił na festiwal telewizję prywatną, która rejestrowała oba koncerty ("Premiery i debiuty" oraz "Gala gwiazd").

Nie zawiodła organizatorów festiwalu publiczność, która w oba dni wypełniła miejski stadion i bawiła się doskonale, tańcząc i śpiewając z artystami.

Zobacz też: Galą gwiazd zakończył się ciechociński festiwal Romów w Ciechocinku [zdjęcia]

Nie zapomniano o historii

Na widowni pojawiły się transparenty z nazwami miejscowości z różnych zakątków kraju i papierowe chorągiewki z flagami m.in. Stanów Zjednoczonych,Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Parkingi wypełniły po brzegi samochody osobowe i autokary, bo przyjechało na ten festiwal wiele grup zorganizowanych.

- Reprezentujemy Stowarzyszenie "Rzeczpospolita Babska" w Klwowie na Mazowszu. Przyjechałyśmy, że dobrze się zabawić - powiedziały nam panie ubrane w stylizowane cygańskie stroje. - Lubimy romskie piosenki. Same śpiewamy i występujemy.

Przepowiadano temu festiwalowi klapę też z innego powodu. Podniosły się bowiem głosy oburzenia, że Romowie będą tańczyć w rocznicę 70. wybuchu Powstania Warszawskiego i zagłady Romów w Oświęcimiu (2 sierpnia), chociaż w tym samym czasie były w Polsce wielkie podobne imprezy, choćby "Męskie Granie" programu III Polskiego czy Woodstock Jerzego Owsiaka.

Organizatorzy nie zapomnieli o tragicznych rocznicach. Przypomniano o nich na obu koncertach. Szczególnie wzruszające były pieśni i poezja romskie, wykonane na początku koncertu galowego.

Widzowie mieli niepowtarzalną okazję posłuchać fragmentów pierwszego na świecie musicalu (jeszcze nie wystawionego) pt. "Jame Rome Sam" ( Roma żyje), poświęconego życiu Romów. Muzykę napisał Don Vasyl, a libretto Ryszard Ulicki, honorowy wójt romski, obecny na festiwalowej gali.

Na festiwal co roku przyjeżdża romska Starszyzna z Europy, w tym pojawił się także król Henryk Nudzio Kozłowski, który podkreślił, że Polska to także ojczyzna tu urodzonych Romów.

Mówił ciepło o polskich braciach i siostrach, o wspólnej tragicznej historii i apelował do młodego pokolenia, by unikało alkoholu, z którego bierze się wiele nieszczęścia. Widownia zareagowała oklaskami.

Artyści z bliska i daleka

W tym roku przyjechali artyści z 12 krajów, także z Izreaela i Stanów Zjednoczonych. Gdy ze sceny popłynęła muzyka do tańca, zawirowały kolorowe spódnice, widownia nie pozostawała obojętna. Jedni tańczyli lub pląsali, inni kołysali się na krzesłach i żywo reagowali brawami na występy.

Owacją przyjęto też informację, że Bogdan Trojanek, znany romski artysta dostanie za kilkanaście dni nominację na członka zespołu rządowego d.s. mniejszości narodowych. Będzie doradzał premierowi w sprawach Romów. Sam artysta, Kawaler Orderu Uśmiechu, znany z akcji charytatywnych, oraz z miłości do przyrody i koni, wystąpił na festiwalu z kilkunastominutowym koncertem w towarzystwie rodzinnego zespołu Terne Roma.

W tym roku słuchaliśmy nie tylko piosenek romskich, ale też arii operetkowych. Gościem festiwalu była sopranistka Agata Marcewicz-Szymańska, solistka Filharmonii Narodowej.

W piątkowy wieczór gościnnie wystąpił zespół Bayer Full, który porwał publiczność do tańca równie skutecznie jak romskie zespoły.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska