Prezes KRUS, Adam Sekściński przypomniał rolnikom, że substancje chemiczne mogą wnikać do organizmu człowieka i zwierząt poprzez drogi oddechowe, układ pokarmowy i skórę, powodując ostre lub przewlekłe zatrucia objawiające się wieloma dolegliwościami psychofizycznymi a nawet śmiercią.
„Nabywajcie środki ochrony roślin tylko u sprawdzonych i wiarygodnych dostawców w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach z etykietą w języku polskim zawierającą czytelną i trwałą instrukcję użytkowania oraz datę produkcji i okres ważności (…) oznakujcie opryskane pole i bezwzględnie przestrzegajcie okresów prewencji i karencji. Pamiętajcie, że zabiegi agrotechniczne z użyciem środków chemicznych mogą wykonywać jedynie osoby dorosłe, posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie” - czytamy w liście.
- Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej do zatrucia dochodzi na skutek bezpośredniego kontaktu człowieka ze środkami ochrony roślin – mówi Lech Waloszczyk, dyrektor oddziału regionalnego KRUS w Opolu. – A skoro tak, to najważniejsze jest, by podczas ich stosowania używać odpowiedniego ubioru roboczego. Myślę o rękawicach, obuwiu, goglach i – to chyba najważniejsze – o ochronie układu oddechowego odpowiednimi maskami. Trzeba pamiętać, że sama kabina traktora nie chroni przed trującym oddziaływaniem. W oddziale KRUS-u można zobaczyć, jak szczegółowo powinien wyglądać człowiek dokonujący oprysków.
Dyrektor opolskiego KRUS podkreśla także, że substancje chemiczne należy trzymać w oryginalnych pojemnikach, nie należy ich przelewać, a podczas koniecznego rozcieńczania być odpowiednio ubranym.
Nie należy wykorzystywać pojemników po środkach ochrony roślin do innych celów w gospodarstwie.
- Niebezpieczeństwo zatrucia staje się wielokrotnie większe, kiedy wraz z substancjami chemicznymi na organizm oddziałują lekarstwa, alkohol, rozpuszczalniki, a nawet tytoń lub kawa - podkreśla Lech Waloszczyk.
W tym roku KRUS ogłosił konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem „Bezpiecznie na wsi to podstawa, środki chemiczne to nie zabawa”.
W szkołach, gdzie konkurs się odbędzie, przedstawiciele KRUS przeprowadzą pogadanki.
Zgłoszenia możliwe do 10 kwietnia przez szkołę lub rodziców dzieci. Szczegóły na: www.krus.gov.pl.