Szkolny raport
Badania przeprowadzone w kruszwickiej gminie objęły ponad 600 uczniów klas starszych szkół podstawowych oraz gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wśród młodych ludzi, już w wieku 12 lat, dość wcześnie dochodzi do picia alkoholu.
Natomiast po papierosa i inne środki uzależniające sięga się po skończeniu 11 roku życia. Ponad 80 proc. uczniów, szczególnie ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, odpowiedziało, że palili papierosy regularnie raz - dwa razy w tygodniu. Z kolei ponad 52 proc. ankietowanych przyznało się do używania narkotyków. Głównie marihuany.
Zdaniem nieletnich, środki uzależniające łatwo jest nabyć m.in. na dyskotekach. Policjanci w ciągu dwóch ostatnich lat zatrzymali siedem osób, posiadających narkotyki, w tym dwóch dilerów. Uczniowie przyznali też, że bez większego trudu mogą w sklepach kupić napoje alkoholowe i papierosy.
Czy kiedykolwiek piłeś alkohol? Na to pytanie w grupie 12-latków odpowiedziało 14 proc. uczniów ze szkół miasta i niespełna 6 proc. ze wsi.
Zło wychodzi z domu
Jak wynika z innych badań, np. inowrocławskiego Ośrodka Profilaktyki, Wczesnej Terapii Uzależnień i Opieki nad Nietrzeźwymi, sięganie po alkohol przez nieletnich wynika z tradycji rodzinnej. Dorośli w rodzinach patologicznych nie bardzo przeszkadzają w zaglądaniu do kieliszka czy sięganiu po papierosa. Negatywny jest wpływ środowiska kryminogennego.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kruszwicy w ciągu dwóch ostatnich lat otrzymała ponad 160 wniosków o przeprowadzenie rozmów interwencyjno-motywujących z osobami podejrzanymi o nadużywanie alkoholu. Nie wszyscy się stawiają. 45 osób wyraziło zgodę na udział w zajęciach terapeutycznych. Do sądu zaś skierowano 27 wniosków o podjęcie leczenia.