Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Laks z RCKiK w Bydgoszczy: - Cały czas potrzebujemy krwi

Grażyna Rakowicz
- Każda grupa krwi jest potrzebna, bo na każdą z nich znajdzie się biorca. Bo każda grupa krwi ratuje życie - mówi Krzysztof Laks z RCKiK w Bydgoszczy.
- Każda grupa krwi jest potrzebna, bo na każdą z nich znajdzie się biorca. Bo każda grupa krwi ratuje życie - mówi Krzysztof Laks z RCKiK w Bydgoszczy. Krzysztof Laks
Aby zabezpieczyć szpitale w regionie w krew, potrzeba od 250 do 300 dawców każdego dnia. Bywają jednak dni, gdy jest ich mniej - mówi Krzysztof Laks z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy

Słyszymy, że w Kujawsko-Pomorskiem potrzeba więcej krwi. Z czego to wynika?

Po pierwsze – apelujemy o krew, bo na drogach mamy już sporo wypadków. Poza tym zbliżają się wakacje, podczas których jest ich zazwyczaj znacznie więcej. Z drugiej strony – ze względu na urlopy już teraz spada liczba Honorowych Dawców. Po trzecie - na szczęście pandemia trochę odpuściła, w związku z czym szpitale realizują więcej zabiegów, które wcześniej były odkładane. Stąd apelujemy o intensywniejsze oddawanie krwi, ale chcę jednocześnie uspokoić – realizujemy wszystkie zamówienia szpitali i nie ma ryzyka, że dla kogoś jej zabraknie. Zawsze mówię, że Honorowe Krwiodawstwo jest trochę tak, jak darmowy fundusz ubezpieczeniowy. Tak, jak w takim funduszu wpłacamy składki, z których mamy nadzieję nigdy nie skorzystać, tak w Honorowym Krwiodawstwie oddajemy krew, ale nigdy nie wiemy, czy my też nie będziemy jej potrzebować lub ktoś z naszych bliskich.

To które grupy krwi są najbardziej potrzebne?

Każda grupa krwi jest potrzebna, bo na każdą z nich znajdzie się biorca. Bo każda grupa krwi ratuje życie. Ale też nie ma co ukrywać, że ze względu na swoją uniwersalność, najbardziej pożądane przez nas są grupy krwi o ujemnym Rh, zwłaszcza 0 Rh-. Ich odpowiednie zapasy są tak bardzo istotne, bo mogą być zastosowane u większej liczby pacjentów. Grupa 0 Rh - może być bezpiecznie zastosowana w nagłych wypadkach, jeśli nie wiadomo jaką grupę krwi ma biorca.

Ilu dawców krwi potrzeba dziennie, aby zabezpieczyć szpitale w regionie?

Od 250 do 300 dawców – tylu ich potrzeba dziennie, aby zabezpieczyć nasze szpitale w regionie w krew. Ale nie zapominajmy, że to zapotrzebowanie może się zmieniać z dnia na dzień, dlatego warto tej krwi uzbierać więcej. A jak mieszkańcy tę krew oddają? Po wprowadzeniu dwóch - ustawowo przysługujących dawcom krwi - dni wolnych od pracy, najwięcej osób jest u nas w czwartki. Sporo też w poniedziałki, natomiast – we wtorki i w środy, zdecydowanie mniej. Dlatego zapraszamy szczególnie w te dni mniej oblegane, bo wówczas znacznie krótszy będzie czas oczekiwania na oddanie krwi. A przypomnę, że można ją pobierać od osoby w wieku od 18 do 65 lat. O masie ciała minimum 50 kg. I oczywiście od osoby zdrowej.

Co dyskwalifikuje osobę, która chciałaby oddać krew?

Czynników dyskwalifikujących dawcę jest sporo i mogą one go wykluczać na krótszy lub dłuższy czas. Na przykład, na dwa dni dyskwalifikuje taką osobę przyjęcie tabletki przeciwbólowej. Operacja czy tatuaż już na pół roku. A na stałe choroby autoimmunologiczne czy choroby układu krążenia. Osoby mające chorą tarczycę też niestety nie będą mogły nigdy oddawać krwi. Tym, którzy nie wiedzą, czy ich stan zdrowia pozwala lub nie pozwala na bycie dawcą, polecam zakładkę na naszej stronie zatytułowaną „Kto może zostać honorowym dawcą krwi?”. Tam są wszystkie szczegółowe informacje na ten temat. A jeśli nie znajdziemy swojego przypadku, to możemy skontaktować się z lekarzem dyżurującym. W zakładce jest do niego telefon.

A jak należy się przygotować do oddania krwi?

Przede wszystkim nie wolno używać żadnych używek. I absolutnie nie być na czczo. Przed oddaniem krwi trzeba zjeść solidny, ale lekki posiłek z mniejszą ilością tłuszczów, bo istotne jest, aby krew zwierała ich jak najmniej. Trzeba też przyjść nawodnionym i wypoczętym. Należy pamiętać, że mężczyźni mogą oddawać krew pełną nie częściej niż sześć razy do roku, a kobiety – maksymalnie cztery razy. Przerwa między tymi donacjami krwi pełnej, nie może być krótsza niż osiem tygodni i to w przypadku obu płci.

A jeśli osoba nie zna swojej grupy krwi, a chciałaby ją oddać, to co wtedy?

To tym bardziej zapraszamy, bo jest to świetna okazja, aby swoją grupę krwi poznać, ponieważ za każdym razem jest ona sprawdzana w laboratorium. A podczas kolejnej wizyty taka osoba otrzyma już wynik ze swoją grupą krwi. Jednorazowo pobieramy zawsze 450 ml krwi pełnej. Ta wielkość stanowi inny procent u osoby, która waży 60 kg, a inny, jeśli waży 100 kg, stąd ta waga minimum 50 kg jest tak istotna podczas kwalifikacji. Pobranie krwi, co chcę podkreślić, jest całkowicie bezpieczne. Personel cały czas czuwa nad dawcą. Jest on badany przed oddaniem krwi przez lekarza, ma mierzone ciśnienie i badaną próbkę krwi. Używamy tylko i wyłącznie sprzętu jednorazowego, więc nie ma możliwości czymkolwiek się zarazić. Po pobraniu dawca nie wstaje od razu z fotela, chwilę odpoczywa. Może wypić kawę, otrzymuje dziewięć czekolad, więc szybko nadrobi utracone kalorie i po dwóch, trzech godzinach jego organizm samoczynnie uzupełni braki krwi.

Każda krew ratuje życie, ale są i rekordziści w jej oddawaniu…

Zgadza się – są. Pośredniczymy w przyznawaniu takich najwyższych odznaczeń - za ilość oddanej krwi Minister Zdrowia przyznaje tytuł Honorowy Dawca Krwi, Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Osobiście zajmuję się takimi wnioskami stąd mogę powiedzieć, że rozdajemy ich rocznie sporo, bo około 300. Przysługują one tym, którzy oddali ponad 20 litrów krwi, ale są wśród nich i tacy dawcy, którzy mają na swoim koncie i 70 litrów. Jeżeli 450 ml krwi pobiera się jednorazowo, minimum raz na dwa miesiące, to, żeby uzyskać pułap tych 20 litrów, potrzeba – około 8 lat takiego systematycznego oddawania krwi. Nie mówię już o tych osobach, które mają na swoim koncie te 70 litrów. Są tacy dawcy, którzy stawiają się u nas regularnie co do dnia - za co serdecznie im dziękujemy. Tak naprawdę, ta systematyka oddawania krwi jest tu bardzo ważna. Dzięki niej dawcy zapewniają stały poziom krwi, a jedno jest tu pewne, tej krwi cały czas potrzebujemy.

Krew można oddać w Bydgoszczy, ale i w Brodnicy, Grudziądzu, Inowrocławiu i we Włocławku. Także podczas akcji wyjazdowych na terenie województwa, a jest ich 70 miesięcznie.

Szczegóły na stronie:

www.rckik-bydgoszcz.com.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska