Krzyż zniknął z sali obrad urzędu miasta. Niektórzy są oburzeni

Monika Smól
Monika Smól
Czy krzyż powinien wisieć w sali obrad magistratu?
Czy krzyż powinien wisieć w sali obrad magistratu? sxc.hu
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Chełmna rajcy zauważyli, że brakuje krzyża. - Żyjemy w kraju katolickim, powinien być - mówił Janusz Błażejewicz.

Remont sala obrad urzędu miasta zakończył się już kilka miesięcy temu.

Podczas ostatniej sesji radnych zainteresowało, gdzie zniknął krzyż?

Czy ktoś walczy z symbolem wiary?

- Sala została wyremontowana, ale brakuje krzyża. Jest jakaś walka z krzyżem? - dociekał Grzegorz Dzikowski. - Nie ma też herbu miasta. Poza tym, pojawiły się tabliczki z informacjami o osobach, które były w czwartej, piątej, szóstej kadencji, jakby nie było trzech pierwszych kadencji. Jeśli tamtych nie ma to tych też nie powinno być.

Burmistrz zapewnił radnych, że nikt w urzędzie nie walczy z krzyżem.

- W urzędzie nikt nie będzie bawił się w takie rzeczy i nie będzie walczył z żadnym symbolem wiary - zapewnił Mariusz Kędzierski. - Ja sam mam w swoim gabinecie krzyż. Moje podejście jest takie, że niech każdy wierzy w co chce i nikomu nie narzuca w co ma wierzyć, a ludzkość będzie szczęśliwa. Jeśli z kolei chodzi o tabliczki, na których wymienione są nazwiska radnych poszczególnych kadencji, to tych trzech z poprzednich lat jeszcze nie ma, ponieważ są z tym problemy. Wtedy były zarządy miasta, jedno odchodzili drudzy przychodzili, był jeden burmistrz potem dwóch. Trzeba to odszukać i szefowa promocji ma to już prawie na ukończeniu. Zleci wykonanie trzech kolejnych tabliczek.

Sekretarz urzędu miasta podkreślała, że chciałaby zmienić wygląd sali obrad, ale wiąże się to z wydatkami.

- Gdyby miała być uwzględniona inna koncepcja na tę salę to ktoś musiałby nam pomóc - tłumaczyła Tatiana Syta. - propozycje są różne: by nakleić widok Chełmna na jedną ze ścian lub podświetlana tablicę, na której wyświetlałaby się informacja czy to sesja rady miasta czy rady młodzieżowej. Jednak to wszystko wiąże się z kosztami.

Poza tym, sekretarz urzędu miasta przyznała, że nie rozumie skąd wzięło się całe zamieszanie przy symbolu wiary katolickiej.

- Nie wiem, dlaczego ktoś podejrzewa i ma pretensje - nie kryła swojego zaskoczenia Tatiana Syta. - Ta sala nie jest przecież wyłącznie salą obrad. Jest wykorzystywana także na różne imprezy: szkolenia, sztab WOŚP i wtedy jest przebieralnią stołówką, pomieszczeniem do liczenia pieniędzy. Docierały do nas głosy, że w takim miejscu krzyż nie powinien wisieć. Jeżeli jednak wolą radnych będzie, aby tu był to na pewno my nie będzie problemu. Nikt nie będzie o to kruszył kopii, choć w Chełmnie mieszkają też jehowi, ateiści oraz zielonoświątkowcy.

Przeczytaj koniecznie: Krzyż w sali obrad Rady Miasta ma wisieć i strzec

Głos w dyskusji zabrał również przewodniczący rady miasta.

- Wiadomo, każdy ma swoje poglądy, jednak żyjemy w kraju katolickim i według mnie krzyż tutaj powinien się znajdować - stwierdził Janusz Błażejewicz.

- I to jest właśnie to - jeden głos już padł, jeszcze czternaście i sprawa będzie załatwiona. Mówię o krzyżu - skwitował pierwszy w mieście. - Pan przewodniczący zrobił pierwszy krok.

Ważne, aby nie wypaść źle

Radny Adam Ziemecki miał inny dylemat. Przyznał, że boi się, że radni zostaną przez dyskusję o krzyżu źle opisani przez media.

- Nie chciałbym, aby temat braku krzyża urósł do takiej rangi, że zostaniemy opisani przez media w negatywny sposób, jednak przed remontem krzyż tutaj wisiał - zauważył Adam Ziemecki. - Dziwię się więc, że teraz go nie ma. Pamiętam, że większość z nas składając w tej sali ślubowanie radnego dopowiadała: „tak mi dopomóż Bóg”. Nie wstydźmy się więc tego symbolu. Przyłączam się zatem do przewodniczącego rady miasta, skoro burmistrz od tego uzależnia zawieszenie tego krzyża.

- Trzy zero - skomentował ze swojego miejsca burmistrz.

Teraz w rękach radnych, czy będą zgodni w swoich poglądach, że krzyż powinien wrócić na swoje miejsce.

***
Sprawdź prognozę pogody - kujawsko-pomorskie

źródło: TVN Meteo Active /x-news

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

No i jak tam radni z twój powiat twoje Chełmno 2001 macie jakiś sukces w sprawie krzyża czy nic z tego nie wyszło?

g
gość
W dniu 22.10.2016 o 14:52, Gość napisał:

Łamie pan konstytucję RP.

Ale czy on i ci jego radni z twój powiat twoje Chełmno 2001 to rozumieją?

G
Gość
W dniu 18.10.2016 o 11:10, GOŚCIU napisał:

Brawo Panie Burmistrzu!Jeśli nikomu krzyż nie będzie przeszkadzał to można go powiesić ale nawet jak się znajdzie jedna osoba, która nie będzie chciała symboli religijnych to należy uszanować jej poglądy i nie chodzi tu o Radę Miasta ale o mieszkańców.Konstytucja RP wyraźnie mówi:Art. 25. 1. Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym. 3. Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego. 4. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem Katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską i ustawy. 5. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a innymi kościołami oraz związkami wyznaniowymi określają ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów z ich właściwymi przedstawicielami.Jeśli więc na sali sesyjnej ma wisieć krzyż to zgodnie z Konstytucją należy powiesić inne symbole religijne , ponieważ są równouprawnione.Ponadto:Art. 31. 1. Wolność człowieka podlega ochronie prawnej. 2. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje. Panie Błażejewicz - to nie jest tak, że Pan ma prawo do powieszenia krzyża - Pan ma obowiązek szanować wolność i prawa innych - a wolnością jest nie narzucanie komuś symboli religijnych. Szczególnie w miejscu, gdzie odbywają się sesje rady miasta - miasta, w którym żyją również osoby niewierzące lub innej wiary niż Pan Przewodniczący - to jest tolerancja wobec innych Panie Błażejewicz - a powiesi Pan inny symbol religijny jak przyjdzie jakiś mieszkaniec Chełmna i powie, że jeśli wisi krzyż to on też chce aby symbol jego wiary wisiał? 

Art. 53.

Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.

 

Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują.

 

Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Przepis art. 48 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

 

Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób.

 

Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.

 

Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.

 

Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.
G
Gość
W dniu 18.10.2016 o 10:21, Michał napisał:

Panie Błażejewicz - NIE "żyjemy w kraju katolickim" ale żyjemy w kraju świeckim, w którym część osób jest katolikami. Nie jesteśmy jednak państwem wyznaniowym, każdy ma prawo modlić się (lub nie) do jakiego tylko boga chce. Jeśli Pan jest katolikiem to jest to Pana sprawa i proszę sobie obwiesić krzyżami własny dom (jeśli rodzina nie ma nic przeciwko). Jednak gdy idzie Pan DO PRACY, to proszę skupić się na pracy a nie na SWOJEJ religii.

Łamie pan konstytucję RP.

g
gość

No i jak tam radni z Twoje Chełmno, Twój Powiat 2001 udało się czy jak zawsze?

N
Nodd

Nie zycze sobie by ktos uszczesliwiał mnie krzyzem w świeckim urzedzie miasta wchodzac do urzedu nie rozkladam transparentu z napisem ATEISTA .....Jestesmy krajem katolickim ach jak to dumnie brzmi. Tylko ze polowa z tych wierzacych wierzy na wszelki wypadek

A co z ludzmi innych wyznan ? Z nimi nie trzeba sie juz liczyc ? Jestesmy krajem katolickim bo liczy sie ochrzczona dusza. Mnie sie nikt nie pytal czy chce byc ochrzczony 

K
Kazik

w wtykanie tez nie wisi orzeł.

Państwo powinno być  ŚWIECKIE dla kazdego

nie tylko dla katolików. Chcecie krzyż zawieście sobie w domu

S
Sebastian

I tym się zajmują w ramach swoich obowiązków radnych? To jakiś problem?  Wierzący  mają krzyżyki na szyi, potrzebny im jeszcze na ścianie? Ogarnijcie się Państwo radni. A burmistrz niech się weźmie za robotę, a nie judzi. 

m
mieszkaniec

"Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Chełmna rajcy zauważyli, że brakuje krzyża. - Żyjemy w kraju katolickim, powinien być - mówił Janusz Błażejewicz." No to pan popłynął panie Błażejewicz. Szkoda, że z taką samą uwagą i zaangażowaniem nie walczycie o remonty dróg, nowe miejsca pracy i tereny pod inwestycje. Bez problemu co roku podnosicie nam podatki a teraz chcecie przedłużenia płatnego czasu parkowania. Szkoda, że jeszcze tak długo musimy czekać do kolejnych wyborów żeby wam zapewne zmęczonym już radnym podziękować.

 
s
skubie

Może przewodniczącemu i radnym łatwiej się "skubie" mieszkanców, kiedy nad głowami mają krzyż.

G
GOŚCIU

Brawo Panie Burmistrzu!
Jeśli nikomu krzyż nie będzie przeszkadzał to można go powiesić ale nawet jak się znajdzie jedna osoba, która nie będzie chciała symboli religijnych to należy uszanować jej poglądy i nie chodzi tu o Radę Miasta ale o mieszkańców.
Konstytucja RP wyraźnie mówi:
Art. 25. 
1. Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.
2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym. 
3. Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego. 
4. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem Katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską i ustawy. 
5. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a innymi kościołami oraz związkami wyznaniowymi określają ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów z ich właściwymi przedstawicielami.

Jeśli więc na sali sesyjnej ma wisieć krzyż to zgodnie z Konstytucją należy powiesić inne symbole religijne , ponieważ są równouprawnione.
Ponadto:
Art. 31. 
1. Wolność człowieka podlega ochronie prawnej. 
2. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje. 

Panie Błażejewicz - to nie jest tak, że Pan ma prawo do powieszenia krzyża - Pan ma obowiązek szanować wolność i prawa innych - a wolnością jest nie narzucanie komuś symboli religijnych. Szczególnie w miejscu, gdzie odbywają się sesje rady miasta - miasta, w którym żyją również osoby niewierzące lub innej wiary niż Pan Przewodniczący - to jest tolerancja wobec innych Panie Błażejewicz - a powiesi Pan inny symbol religijny jak przyjdzie jakiś mieszkaniec Chełmna i powie, że jeśli wisi krzyż to on też chce aby symbol jego wiary wisiał?
 

n
nek

i co z tego,że w sejmie jest krzyż a oszukują, kłamią i ubliżjaą jak nie katolicy.

m
mieszkaniec
W dniu 18.10.2016 o 10:24, Gość napisał:

To jest instytucja państwowa. Symbole religijne do obiektów reigjnych i prywatnych jeżeli ktoś sobie tego życzy. Jeżeli radnemu brakuje lrzyż, nikt nie broni mu nosić przy sobie różanca.

Zgoda ale pod warunkiem ze bedzie zajmowal sie sprawami jakich sie podjal zanim zostal wybrany na radnego.

Modlic sie moze PO ZAKONCZENIU OBOWIAZKOW RADNEGO !

G
Gość

To jest instytucja państwowa. Symbole religijne do obiektów reigjnych i prywatnych jeżeli ktoś sobie tego życzy. Jeżeli radnemu brakuje lrzyż, nikt nie broni mu nosić przy sobie różanca.

M
Michał

Panie Błażejewicz - NIE "żyjemy w kraju katolickim" ale żyjemy w kraju świeckim, w którym część osób jest katolikami. Nie jesteśmy jednak państwem wyznaniowym, każdy ma prawo modlić się (lub nie) do jakiego tylko boga chce. Jeśli Pan jest katolikiem to jest to Pana sprawa i proszę sobie obwiesić krzyżami własny dom (jeśli rodzina nie ma nic przeciwko). Jednak gdy idzie Pan DO PRACY, to proszę skupić się na pracy a nie na SWOJEJ religii.

Dodaj ogłoszenie