Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Edmund Radomski z Mogilna święcenia otrzymał blisko 64 lata temu

EDMUND KOZŁOWSKI [email protected] tel. 357 22 33
Ks. radca Edmund Radomski. W tle obraz drewnianego kościoła w Sośnicy.
Ks. radca Edmund Radomski. W tle obraz drewnianego kościoła w Sośnicy. Fot. Archiwum
W Wielki Czwartek przypada dzień ustanowienia sakramentu kapłaństwa. W ten ważny dla katolików dzień, przedstawimy sylwetkę mogilnianina, księdza radcy Edmunda Radomskiego.

Ks. Edmund Radomski urodził się 8 listopada 1912 r. jako jeden z dziesięciorga dzieci Władysława i Praksedy z Płoszyńskich.

Okupacja i droga do kapłaństwa

Radomscy, rodzina osiadła w Mogilnie od lat, posiadali okazały dom, stojący do dziś przy Placu Wolności, a na obrzeżach miasta, gospodarstwo rolne rozciągające się od boiska sportowego pod wieżę wodociągową. Znajdowały się tam budynki gospodarcze, willa, i nieco dalej cegielnia.

Po ukończeniu Katolickiej Szkoły Powszechnej, uczęszczał do Szkoły Wydziałowej w Mogilnie. Kontynuował naukę w gimnazjum w Krotoszynie i Rawiczu. Po zdaniu w 1936 r. matury, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Studia teologiczne w Poznaniu przerwał wybuch II wojny światowej.

- W czasie okupacji mieszkałem z siostrą Jadwigą i pracowałem w dawnej cegielni rodzinnej, później w latach 1940-1941 w cukrowni w Janikowie. Krótko zajmowałem się księgowością u Bonika, mogileńskiego Niemca. Gdy w 1943 roku w cegielni wybuchł pożar, znaleziono tam broń, zostałem aresztowany i osadzony w więzieniu, gdzie byłem bity i torturowany. Dzięki interwencji Niemców, u których pracowała siostra i pozyskała ich zaufanie, wypuszczono mnie z więzienia. Jako zakładnik, musiałem się codziennie zgłaszać na policji - mówi duchowny.

Po wyjściu z więzienia Edmund Radomski pracował w Sadówcu przy wywozie drewna z lasów.

Czas posługi kapłańskiej

Po wojnie powrócił do gnieźnieńskiego seminarium, gdzie 2 czerwca 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Mszę prymicyjną, która zgromadziła wielu mieszkańców, odprawił 4 czerwca 1946 r. w mogileńskim klasztorze. Posługę kapłańską zaczął jako wikariusz w kościele św. Michała Archanioła w Kcyni, potem pracował w Nakle. 1 lipca 1949 r. został proboszczem parafii św. Marii Magdaleny w Sośnicy koło Pleszewa.

- Objąłem probostwo, gdzie od 10 lat nie było księdza. Musiałem od podstaw wszystko budować. Nie było nawet prądu, wszystko robiło się przy świeczkach - wspomina duchowny. Dzięki jego staraniom, Sośnica w krótkim czasie została zelektryfikowana. Przy pomocy parafian gruntownie wyremontował i rozbudował kościół. Obok zbudował grotę Matki Bożej, wzorowaną na mogileńskiej i razem z ministrantami zasadził 1,5 ha lasku. Ważnym dziełem, był zakup dzwonu.

W Sośnicy ks. Edmund Radomski pełnił posługę kapłańską nieprzerwanie przez 43 lata. Po przejściu na zasłużony odpoczynek 1 lipca 1992 r. wrócił do rodzinnego domu w Mogilnie. Od tego czasu jako kapłan służy pomocą duszpasterską mogileńskim parafiom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska