W 2002 roku ukazał się "Dobrzyński słownik biograficzny. Ludzie europejskiego regionu", który zawiera 1,4 tys. biogramów ludzi nieżyjących, a zasłużonych dla ziemi dobrzyńskiej. Nowe wydawnictwo pokazuje tych, którzy żyją.
- O tych, którzy wciąż tu są też można mówić dobrze - przekonuje wydawca, prof. Mirosław Krajewski. - Są to osoby różnych profesji, mieszkający na ziemi dobrzyńskiej lub za nią tęskniący. "Księga" będzie wydana znów - za rok, za trzy albo za pięć lat.
Publikacja zawiera biogramy osób z powiatów golubsko-dobrzyńskiego, rypińskiego, brodnickiego i lipnowskiego, a także urodzonych na tych ziemiach, a mieszkających w Izraelu, Anglii czy dużych miastach Polski. Każdy przedstawił swoje wykształcenie, przebieg pracy zawodowej, publikacje, posiadane odznaczenia, informacje o rodzinie, hobby, zasługi na rzecz ziemi dobrzyńskiej.
Jedyną osobą, która nie doczekała wydania książki, jest Benedykt Leszczyński. Zmarł 19 października br. Mieszkał w Toruniu, gdzie powołał amatorskie zespoły artystyczne, prezentujące twórczość folklorystyczną.
Prezentację uświetnił koncert chopinowski w wykonaniu profesora Tadeusza Chmielewskiego.
Książka bez autora
Adrianna Ośmiałowska

W publikacji znalazły się biogramy m.in. Zenobii Rogowskiej z Rypina (z lewej) i Wandy Królikowskiej z Ugoszcza (gmina Brzuze).
W sobotę w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni odbyła się promocja książki "Ludzie wizerunku ziemi dobrzyńskiej. Złota Księga 2005", która ukazała się nakładem wydawnictwa "Verbum".