Stanowisko Prezydium Konferencji Episkopatu Polski związane jest zapewne z ostatnią dyskusją o zaostrzeniu prawa w sprawie aborcji. Autorzy obywatelskiego projektu obecnie zbierają podpisy, by trafił on do Sejmu. Zapisy, które znajdują się w projekcie odnoszą się do uchylenia obecnie możliwego przerwania ciąży, gdy np. istnieje uzasadnione podejrzenie, że do poczęcia doszło w wyniku czynu zabronionego.
Przeczytaj także: Aborcja. Podziemne państwo kobiet
Poniżej prezentujemy pełne stanowisko prezydium, podpisane m.in. przez przewodniczącego KEP, abp Stanisława Gądeckiego.
Komunikat Prezydium KEP w sprawie pełnej ochrony życia człowieka
Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka.
W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami.
Wideo: Episkopat: Nie można poprzestać na obecnym kompromisie ws. aborcji
źródło: TVN24/x-news