Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może korzystać z rehabilitacji i turnusów regeneracyjnych KRUS? Takie są wymogi

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Z rehabilitacji leczniczej KRUS mogą korzystać osoby zagrożone całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie albo uznane okresowo za całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie, jednak rokujące odzyskanie tej zdolności w wyniku leczenia i rehabilitacji
Z rehabilitacji leczniczej KRUS mogą korzystać osoby zagrożone całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie albo uznane okresowo za całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie, jednak rokujące odzyskanie tej zdolności w wyniku leczenia i rehabilitacji Małgorzata Genca
Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Można z niej korzystać co 12 miesięcy, z kilkoma wyjątkami. Kto ma pierwszeństwo do rehabilitacji? Sprawdzamy, jakie warunki musi spełnić rolnik, żeby podreperować zdrowie na koszt KRUS.

Spis treści

KRUS ma ustawowy obowiązek zapewnia rolnikom korzystania z rehabilitacji leczniczej. Każdego roku korzysta z niej około 14 tys. osób. Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS, które mieszczą się w Iwoniczu-Zdroju, Horyńcu-Zdroju, Jedlcu, Szklarskiej Porębie i Świnoujściu.

- Głównym celem rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie, a w przypadku osób, które utraciły zdolność do pracy - jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji – podkreśla KRUS. - Z tego względu należy podkreślić, że rehabilitacja nie jest adresowana do wszystkich rolników objętych ubezpieczeniem społecznym. Osoba, która chce skorzystać z rehabilitacji organizowanej przez KRUS, musi spełniać określone wymogi.

Wymogi do korzystania z rehabilitacji KRUS

Mogą z niej korzystać osoby zagrożone całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym albo uznane okresowo za całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym, ale rokujące odzyskanie tej zdolności w wyniku leczenia i rehabilitacji.
Muszą one:

  • podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie,
  • podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą,
  • mieć ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i zachować zdolność do samodzielnej egzystencji.

- W każdym przypadku, uzasadnionym potrzebami zdrowotnymi pacjenta, okres oczekiwania na ponowne skierowanie na rehabilitację może zostać skrócony, a sam pobyt przedłużony – zaznacza KRUS. - Pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację leczniczą mają osoby, dla których potrzeba rehabilitacji jest uzasadniona następstwem wypadku przy pracy rolniczej.

Konieczne jest skierowanie od lekarza

Każdorazowo świadczenie rehabilitacyjne/turnus regeneracyjny przyznawane są na wniosek lekarza ustalającego wskazania do odbycia rehabilitacji leczniczej. Do wniosku muszą być dołączone wyniki niezbędnych badań. Wypełniony wniosek, który jest ważny pół roku, należy złożyć (osobiście lub wysłać pocztą) w oddziale regionalnym lub placówce terenowej Kasy. Wnioski podlegają rejestracji, sprawdzeniu pod względem formalnym i ocenie merytorycznej.

Po akceptacji lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS, rolnicy otrzymują propozycję wyjazdu. W przypadku gdy rolnik wyrazi zgodę na proponowany termin i miejsce rehabilitacji leczniczej/turnus regeneracyjny, otrzymuje skierowanie.

Z rehabilitacji leczniczej można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy.

- Osobom, które mają ustalone prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni, a także osobom mającym ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, świadczenie rehabilitacyjne można przyznać po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej rehabilitacji – informuje KRUS.

Rehabilitacja z KRUS - dojazd na koszt KRUS

Poddanie się rehabilitacji jest całkowicie dobrowolne i w niczym nie ogranicza prawa rolnika do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego rolników z wyjątkiem prawa do zasiłku chorobowego za okres przebywania w zakładzie rehabilitacji leczniczej.

Pobyt na turnusie dla tej grupy pacjentów jest bezpłatny, a zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej koszty przejazdu do placówki rehabilitacyjnej w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego

Turnusy regeneracyjne dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Od 1 stycznia 2023 roku KRUS organizuje turnusy regeneracyjne dla opiekunów osób niepełnosprawnych, w celu poprawy kondycji psychofizycznej i jakości życia. Turnusy są organizowane w 7-dniowym trybie stacjonarnym. Na turnus regeneracyjny pacjent może być kierowany nie częściej niż 12 miesięcy. Pobyt na turnusie regeneracyjnym jest bezpłatny.
Korzystanie z rehabilitacji leczniczej i turnusu regeneracyjnego za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Od 1993 roku KRUS organizuje w czasie wakacji 21-dniowe turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników. - Centra Rehabilitacji Rolników KRUS zapewniają dzieciom indywidualny program rehabilitacyjny, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz całodzienne wyżywienie. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna – podkreśla KRUS.

Co rok z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS korzysta około 1180 dzieci. W 2023 roku Kasa zorganizowała osiem turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci z wadami postawy i chorobami układu ruchu oraz dla dzieci z chorobami układu oddechowego.

Źródło: KRUS

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska