Kto może ogłosić upadłość konsumencką? [CZĘŚĆ 2. NASZEGO PORADNIKA]

Agnieszka Domka-Rybka [email protected] tel. 52 326 31 86 Fot. SXC
Zgodnie z wolą ustawodawcy, możliwość skorzystania z upadłości konsumenckiej, ma być w naszym kraju wyjątkiem, a nie regułą
Zgodnie z wolą ustawodawcy, możliwość skorzystania z upadłości konsumenckiej, ma być w naszym kraju wyjątkiem, a nie regułą
Kto może ogłosić upadłość konsumencką? To nie dla wszystkich, którzy mają zaległości! Dotyczy tylko dłużników, którzy popadli w kłopoty nie ze swojej winy.

- Przepisy o możliwości upadłości konsumenckiej weszły w życie w marcu 2009 roku - przypomina Łukasz Rafalski, radca prawny w Kancelarii Prawnej Raven Krupa& Stańko.

Czytaj też: Upadłosć konsumencka - kto i w jakich okolicznościach może ją ogłosić?

Upadłość konsumencka: w przypadku choroby, wypadku, utraty pracy

Jednak, zgodnie z wolą ustawodawcy, możliwość skorzystania z upadłości konsumenckiej, ma być w naszym kraju wyjątkiem, a nie regułą.

Dłużnik może z niej skorzystać, ale musi zagwarantować, że wykorzysta tę okazję na nowy start w życiu i nie będzie się ponownie lekkomyślnie zadłużał.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby ogłosić upadłość konsumencką? Zgodnie z ustawą Prawo upadłościowe i naprawcze, sąd uwzględni wniosek dłużnika jedynie wtedy, gdy jego niewypłacalność powstała w wyjątkowych i niezależnych od niego okolicznościach.

Są to np.: choroba, wypadek lub niepełnosprawność oraz utrata etatu nie z jego winy. Chodzi m.in. o likwidację zakładu pracy, czy też utratę majątku z powodu kradzieży lub zdarzeń losowych, takich jak pożar czy powódź.

Nie ma możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej, jeżeli pracodawca dłużnika rozwiązał z nim umowę o pracę z winy zatrudnionego lub za jego zgodą (na podstawie porozumienia stron). Także w sytuacji, gdy taka osoba zaciągała kolejne zobowiązania, wiedząc o swojej niewypłacalności, sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości.

W odróżnieniu od upadłości przedsiębiorstwa, takiego wniosku nie może złożyć wierzyciel (bank lub inna instytucja, której jest on winien pieniądze). Może go zrobić tylko dłużnik. Kosztuje to 200 zł. Jedynym możliwym sposobem przeprowadzenia upadłości konsumenckiej jest likwidacja majątku upadłego.

Po upadłości start z dachem nad głową

Odbywa się to przez spieniężenie mienia osoby zadłużonej. Nie ma więc możliwości zawarcia układu z wierzycielami. Jeśli nadmiernie zadłużony Kowalski jest właścicielem mieszkania, trzeba je zlicytować, a uzyskana ze sprzedaży gotówka trafia na spłatę długów. Jednak taka osoba nie może zostać bez schronienia.

Z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania lub domu, wydziela się sumę odpowiadającą wysokości rocznego czynszu za wynajem. To szansa na start ze skromnym dachem nad głową. Po sprzedaży majątku upadłego, sąd sporządza ostateczny plan podziału. Następnie wydaje postanowienie o ustaleniu planu spłaty zadłużenia dla poszczególnych wierzycieli. Określa też, w jakim czasie ten konsument będzie musiał spłacać długi.

Pod uwagę brane są oczywiście jego możliwości zarobkowe czy wysokość niespłaconych wierzytelności. Plan spłat nie jest poddawany głosowaniu przez wierzycieli. Nie wymaga zgody upadłego. Maksymalny okres spłaty to pięć lat.

Intercyza chroni przed syndykiem?

Jeśli upadłość ogłasza jeden z małżonków, między nimi powstaje rozdzielność majątkowa. Od tego momentu, czyli po ogłoszeniu upadłości, każdy z małżonków nabywa majątek indywidualnie, na wyłączność.

Czytaj też: Upadłość. Szansa na drugie życie

 

Jeżeli przed ogłoszeniem upadłości przez jedną stronę, małżonkowie mieli wspólnotę majątkową, cały ich majątek wchodzi do masy upadłości. W tej sytuacji niedopuszczalny jest jego podział. Majątkiem wspólnym są wszelkie przedmioty, kupione w czasie trwania małżeństwa przez oboje lub jednego z nich. Mogą to być także wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności.

Można jednak uniknąć włączenia wspólnego majątku do masy upadłości. Aby to zrobić, należy zawrzeć umowę o ustanowieniu rozdzielności majątkowej, potocznie zwanej intercyzą. Wtedy każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy jak i ten , który powstał w trakcie małżeństwa. Intercyza ochroni majątek jednego z małżonków tylko wtedy, jeśli została zawarta co najmniej na dwa lata przed dniem złożenia wniosku o upadłość.  

Jeżeli upadły konsument sumiennie wywiąże się z planu spłat, wtedy zostaje nagrodzony umorzeniem pozostałej części swoich długów. Nie obejmie ono należności alimentacyjnych, rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci. Nie będzie dotyczyć zobowiązań powstałych już po ogłoszeniu upadłości. Gdy dłużnik wywiąże się z planu, sąd wydaje postanowienie o umorzeniu niespłaconych zobowiązań i zakończeniu postępowania upadłościowego.

Od tego momentu konsument ma "czystą kartę", więc i może rozpocząć nowe życie wolne od długu.

Z upadłości konsumenckiej można skorzystać raz na 10 lat.

Czytaj też: Odrzucenie wniosku o kredyt. Oto sytuacje, w których bank na pewno odeśle klienta z kwitkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Biznesu - Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karter
To dość skomplikowane, zwłaszcza że przepisy bardzo często się zmieniają. Fachową pomoc można uzyskać u www.rozwiazywacz.pl, także bądźmy dobrej myśli.
u
upadlosc konsumencka
Czy spełniasz warunki oddłużenia w upadłości konsumenckiej ?Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez sąd jest pierwszym, niezbędnym i najważniejszym warunkiem uzyskania oddłużenia przez niewypłacalnych dłużników. Oddłużenie w upadłości konsumenckiej nie jest dostępne dla wszystkich.Sąd może ogłosić Twoją upadłość konsumencką, jeżeli jesteś osobą fizyczną spełniającą poniższe kryteria :1) MIEJSCE ZAMIESZKANIA I POBYTU - POLSKA.Główny ośrodek Twojej podstawowej działalności tzn. centrum spraw życiowych, miejsce zamieszkania i stałego pobytu znajduje się w Polsce.2) KONSUMENT.Nie prowadzisz działalności gospodarczej tzn. nie jesteś przedsiębiorcą indywidualnym lub przestałeś prowadzić działalność gospodarczą minimum na rok przed złożeniem wniosku.3) NIEWYPŁACALNOŚĆ.Jesteś niewypłacalny, a zatem ocena Twojej sytuacji finansowej wskazuje na to, że utraciłeś trwale zdolność do spłaty swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.4) BRAK WINY W POWSTANIU NIEWYPŁACALNOŚCI.Jest to najważniejsza przesłanka określająca, kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej. Dłużnik niewypłacalny nie mógł doprowadzić do swojej niewypłacalności ani zwiększyć jej stopnia z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.6) RZETELNOŚĆ DŁUŻNIKA WE UPRZEDNIEJ UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJJeżeli wcześniej toczyło się wobec Ciebie konsumenckie postępowanie upadłościowe i zostało umorzone oraz jeżeli uchylono ustalony plan spłaty wierzycieli -  nie doszło do tego z Twojej winy.7) BYŁY PRZEDSIĘBIORCA. WNIOSEK O UPADŁOŚĆ ZŁOŻONY W TERMINIEMając taki obowiązek - jako przedsiębiorca lub członek zarządu spółki kapitałowej - złożyłeś w terminie wniosek o ogłoszenie upadłości. Jeżeli jednak zasady współżycia społecznego, a w szczególności względy humanitarne przemawiają za koniecznością Twojego oddłużenia, sąd ma możliwość pominięcia tego warunku.8) MORALNOŚĆ PŁATNICZA.Sąd w odrębnym procesie prawomocnie nie orzekł, że dokonywałeś czynności z pokrzywdzeniem wierzycieli. Najczęstszym przypadkiem takich czynności jest darowizna nieruchomości na rzecz osób bliskich celem uniknięcia - w zamyśle dłużnika - egzekucji z tego składnika majątkowego.9) NIE UMORZONO WCZEŚNIEJ TWOICH DŁUGÓW W UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ.Umorzenie Twoich zobowiązań musiało mieć miejsce w okresie ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką.Jeżeli spełniasz powyższe kryteria,  ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a co za tym idzie oddłużenie,  jest realne i zależne od Twojej postawy w toku postępowania upadłościowego.Co więcej, jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, a więc sąd ogłosi upadłość konsumencką, a Ty jako upadły wywiążesz się ze wszystkich swoich obowiązków w toku postępowania upadłościowego, jako niewypłacalny dłużnik uzyskujesz PEWNOŚĆ ODDŁUŻENIA. Zapraszamy na stronę www.upadlosckonsumencka.pl 
 
 
 
 
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie