Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może ubiegać się o dodatek gazowy w 2024 roku? Wyliczenia przewidywanych dopłat

OPRAC.:
Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Aby skorzystać z dodatku gazowego w 2024 roku, konieczne jest spełnienie kryterium dochodowego. Szczegóły na kolejnych slajdach.
Aby skorzystać z dodatku gazowego w 2024 roku, konieczne jest spełnienie kryterium dochodowego. Szczegóły na kolejnych slajdach. PIXABAY
Ogrzewanie gazowe jest obecnie jednym z najpopularniejszych wyborów w Polsce, jeśli chodzi o dostarczanie ciepła do domów. W związku z tym, wiele rodzin zastanawia się, czy mogą liczyć na wsparcie finansowe związanego z korzystaniem z gazu.

W 2024 roku istnieje możliwość ubiegania się o dodatek gazowy, który umożliwia zwrot podatku VAT od kosztów zakupu gazu. Pomimo planów zakończenia tej opcji pod koniec poprzedniego roku, została ona przedłużona do czerwca 2024 roku. Szczegóły prezentujemy w poniższej galerii.

Zamrożenie cen energii na rok 2024

Rząd podjął decyzję o przedłużeniu zamrożenia cen energii na rok 2024, obejmując elektryczność, gaz i ciepło. W praktyce oznacza to, że przez cały rok bieżący ceny pozostaną niezmienione do końca czerwca. Jest to środek mający na celu ochronę konsumentów przed możliwym gwałtownym wzrostem rachunków za energię w sezonie grzewczym i bezpośrednio po nim.

Limity zużycia a cena energii elektrycznej

Warto zaznaczyć, że do momentu przekroczenia limitu zużycia, maksymalna cena za prąd wyniesie 412 zł/MWh, po przekroczeniu tego limitu wzrośnie do 693 zł/MWh.

Limity te różnią się w zależności od rodzaju gospodarstwa, wynosząc odpowiednio: 1,5 MWh dla gospodarstw domowych, 1,8 MWh dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną oraz 2 MWh dla posiadaczy Kart Dużej Rodziny oraz rolników. To swoiste wsparcie finansowe w postaci dopłat do ogrzewania prądem, które nie są wypłacane bezpośrednio na konto, lecz odliczane są od ceny energii.

Stabilne ceny ciepła systemowego - ceny zamrożone w 2024

Ceny ciepła systemowego pozostaną na poziomie z 2023 roku do końca czerwca 2024 roku. W tym okresie obowiązywać będą również dopłaty do ogrzewania w mieszkaniami wielorodzinnymi. Dostawcy ciepła zobowiązani są do zastosowania dla każdego klienta najkorzystniejszej możliwej stawki, obliczanej zgodnie z przepisami określonymi w ustawie.

Podsumowując, osoby korzystające z ogrzewania gazowego oraz energii elektrycznej mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego w 2024 roku, a przedłużenie zamrożenia cen energii stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed niekontrolowanymi wzrostami kosztów. Przy dokładnym spełnieniu warunków, takie inicjatywy mogą znacząco przyczynić się do łagodzenia obciążeń finansowych związanych z utrzymaniem domowego komfortu cieplnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska