Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawskie przysmaki są niepowtarzalne. Hitem Żur po kujawsku

erka
Żur po kujawsku.
Żur po kujawsku. Wojciech Alabrudziński
Święta Wielkiej Nocy to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Po poście można zasiąść do suto zastawionego stołu.

Postne dni sprawiają, że z tym większymi chęciami (i możliwościami) zasiądziemy do świątecznego stołu. Ten nasz, kujawski, ma swoje niepowtarzalne smaki. Na dodatek w każdym domu wielkanocne potrawy mogą być traktowane inaczej. Jedno jest wspólne - radość świętowania, radość jedzenia.
Nie bójmy się zaskakujących smaków, także na świątecznym stole. A skoro Wielkanoc obfituje w wędliny - szynki, kiełbasy, pasztety - to nawet tam, gdzie tradycja jest niezwykle ważna, dochodzi do specyficznego "łamania" smaków. - Przez cały rok nie mogę doczekać się tego przysmaku - mówi Dorota Kalinowska, etnograf z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Jaki to przysmak? Wielkanocna baba, zastępująca chleb - do tego
szynka, kiełbasa i ćwikła. Zestawienie niesamowite, ale ponoć bardzo smakowite.

Dawniej rarytasem na świątecznych stołach były salcesony, kaszanki, galarety z nóżek, nie mogło zabraknąć kiełbas, w tym białej oraz królowej na wielkanocnym stole - szynki, najlepiej z kością. Czasami była ona podana "opasana" kiełbasami . do tego specjalnie pieczony na tę świąteczną okazję chleb, jajka, ćwikła, no i baby wielkanocne. To już nie tylko kujawska tradycja - baby jadało się - i jada nadal - jak Polska długa i szeroka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska