Kujawsko-pomorskie firmy sektora zbrojeniowego wspierają wojskowość w kraju i na świecie

Katarzyna Paczewska
- W wielu przypadkach te firmy odnoszą sukcesy eksportowe i posiadają unikalne kompetencje - mówi Łukasz Pacholski, ekspert ZBIAM. Arkadiusz Wojtasiewicz
W regionie działają ważne dla sektora zbrojeniowego firmy. Mamy jedne z największych zakładów lotniczych w Polsce, ale też inne ważne spółki dla gospodarki i obronności naszego kraju.

- Firmy z sektora obronnego woj. kujawsko-pomorskiego są specyficzne na rynku krajowym. W wielu przypadkach odnoszą sukcesy eksportowe, a także posiadają unikalne kompetencje spośród krajowych podmiotów - mówi Łukasz Pacholski, ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych.

Polska w marcu br. podpisała umowę na zakup amerykańskiego systemu Patriot w ramach programu „Wisła”. Na pewno skorzysta na tym firma Teldat z Bydgoszczy, istnieją także szanse, że dołączą do niego bydgoskie Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu. W ramach negocjowanego offsetu WZU zajmą się produkcją podzespołów elektroniki wyrzutni rakiet „Patriot”. A WZL nr 2 w Bydgoszczy mogą pozyskać nowe technologie serwisowania podzespołów samolotu F-16, których dotychczas nie posiadały. Szczegóły umów są tajne.

Przeczytaj też: Rakiety Patriot wycelowały w nasze firmy: WZL 2 w Bydgoszczy, Teldat i WZU w Grudziądzu

Interesy z głową w chmurach
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy (istnieją od 1945 r., a nazwę obecną noszą od 1982 r.) są głównym partnerem wspierającym i zabezpieczającym eksploatację statków powietrznych Sił Zbrojnych RP w tym Su-22, MiG-29, C-130 Hercules oraz F-16. Pełnią też funkcję Centrum Kompetencyjnego Bezzałogowych Statków Powietrznych w całej Polskiej Grupie Zbrojeniowej (PGZ).

Bydgoskie WZL-e stale się rozbudowują. W 2006 r. spółka rozpoczęła głęboką modernizację Wydziału Powłok Galwanicznych. Efekt? Mają jedną z nowocześniejszych w regionie galwanizerni. W 2016 r. został oddany do użytku nowy hangar, w którym znajduje się m.in. nowoczesna malarnia. Od tego czasu firma szerzej zajmuje się malowaniem i obsługą samolotów cywilnych. Tylko w czerwcu i lipcu malowane były tu samoloty polskiego przewoźnika Sprint Air, szwajcarskich linii SkyWork, jak też - dla polskich sił zbrojnych - C-130 Herkules. A w sierpniu dwa Embraery E190 przygotowywane były do odbioru, łącznie z pomalowaniem w barwy kuwejckich linii lotniczych Wataniya Airways. Obecnie trwa w zakładach budowa nowej hali magazynowo-logistycznej (zdjęcie poniżej), a w planach znajduje się budowa kolejnego hangaru do obsług samolotów.

Budowa nowej hali magazynowo-logistycznej w WZL nr 2 w Bydgoszczy
Budowa nowej hali magazynowo-logistycznej w WZL nr 2 w Bydgoszczy Arkadiusz Wojtasiewicz

Zobacz: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy przygotowują dwa samoloty dla Wataniya Airways [zdjęcia]

150 lat są już na tym rynku
Do grupy najstarszych zakładów przemysłowych w regionie należą Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma”. Początek działalności firmy datuje się na 1868 r. Rozpoczynali od zakładu ślusarskie-go. Potem firma produkowała kolejno urządzenia dla kolejnictwa, motoryzacji, przemysłu zbrojeniowego, górnictwa i realizowała różnego rodzaju usługi przemysłowe. Od po-nad 70. lat Belma jest uznanym producentem elektrycznej aparatury przeciwwybuchowej. Od ponad 40. są producentem wyrobów na potrzeby obronności kraju. A od ponad 30. współpracują z zagranicznymi partnera-mi realizując usługi obróbki metali i przetwórstwa tworzyw. Są członkiem PGZ i jedynym w kraju producentem min przeciw-pancernych, zapalników i wykrywaczy min. W tym roku firma świętuje 150. urodziny.

Bez IT w wojsku ani rusz
Teldat z Bydgoszczy jest jedyną polską firmą z zakresu wojskowego IT od ponad 21 lat działającą w obszarach szeroko pojętego bezpieczeństwa i obrony, która „posiada w tej dziedzinie: największy narodowy i liczący się w świecie wysoko wyspecjalizowany potencjał (także inżynierski), kompetencje i zdolności oraz kompleksowe i zunifikowane, w niektórych płaszczyznach unikalne i referencyjne, cenione w kraju oraz za granicą rozwiązania sprzętowe i programowe”. Spółka specjalizuje się głównie w skutecznej realizacji prac badawczo-rozwojowych, projektowaniu, produkowaniu, rozwijaniu, a także wdrażaniu i utrzymaniu specjalistycznych produktów teleinformatycznych. - Wśród najbardziej znanych sukcesów można wymienić system dowodzenia „Jaśmin”, wykorzystywany w Wojsku Polskim, a także produkcje części dla systemu przeciwlotniczego „Patriot” - podaje Łukasz Pacholski.

Przeczytaj: Teldat z Bydgoszczy pierwszą polską firmą z wyróżnieniem od Raytheon Integrated Defense Systems!

Rakietowa specjalizacja
Nie zapominajmy o Wojskowych Zakładach Uzbrojenia w Grudziądzu (wchodzących w skład PGZ). Działają one na międzynarodowym rynku uzbrojenia, jako specjalistyczny zakład rakietowej techniki obronnej przede wszystkim średniego zasięgu i są firmą posiadającą niekwestionowane doświadczenie ugruntowane 56-letnią tradycją w remontach i modernizacji techniki rakietowej Sił Zbrojnych, a także dla klientów zagranicznych.

Bombowe kontrakty
Tradycja Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” sięga 1948 r., kiedy w Bydgoszczy uruchomiono produkcję trotylu. Dziesięć lat później powstały Zakłady Chemiczne. Jednym z przedmiotów ich działalności była produkcja materiałów wybuchowych. „Nitro-Chem” jako samodzielny podmiot został powołany do życia w 1992 r.

Czytaj: Trotyl dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych dostarczy Nitro-Chem z Bydgoszczy

Spółka zajmuje się m.in. produkcją materiałów wybuchowych kruszących i ich kompozycją oraz produktami chemicznymi dla przemysłu zbrojeniowego i chemicznego, wytwarzaniem amunicji średnio i wielkokalibrowej dla odbiorców wojskowych. Obecnie Nitro-Chem prowadzi prace nad uruchomieniem linii produkcji bomb lotniczych dla samolotów F-16 z Polski i innych państw NATO. Jest szansa, że bomby z Bydgoszczy mogą szybko stać się hitem eksportowym.

Przeczytaj również: Nitro-Chem w Bydgoszczy będzie produkował bomby lotnicze dla samolotów F-16

Klientów mają na sześciu kontynentach. Jednym z ich najważniejszych osiągnięć jest wejście na amerykański rynek wojskowy. Rozwijają działalność w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Wideo - Jubileusz Nitro-Chemu

Źródło: X-news/Pomorska.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie