
- W związku z nieprawidłowościami ujawnionymi w latach poprzednich, szczególna uwaga zostanie skierowana m.in. na: prace transportowe, respektowanie obowiązujących norm w zakresie ręcznego przemieszczania ciężarów; magazynowanie; bezpieczeństwo eksploatacji instalacji i urządzeń technicznych; stan oraz wyposażenie obiektów i pomieszczeń pracy, a także zaplecza socjalnego. W zakresie prawnej ochrony pracy kontrole obejmą w szczególności zasadność oraz prawidłowość wykonywania pracy zarobkowej w ramach umów cywilnoprawnych, przestrzeganie przepisów o czasie pracy oraz wypłacie wynagrodzeń i świadczeń ze stosunku pracy - podała PIP.
Kontroli zostaną poddane nie tylko placówki wielkopowierzchniowe (o powierzchni sprzedaży co najmniej 300 mkw.), ale i inne sklepy (o mniejszej powierzchni sprzedaży). "W mniejszych placówkach handlowych konieczne jest zintensyfikowanie działań kontrolnych, co wynika ze skali nieprawidłowości tam obserwowanych" - podkreślono w planach PIP.

WAŻNE. Odpowiedzialność pracodawcy za zdrowie i życie pracownika.
- Za wykroczenie przeciwko prawom pracownika z tytułu naruszenia BHP uznano na gruncie art. 283 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy m.in. nieprzestrzeganie przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wyposażenie stanowiska pracy w maszyny i inne urządzenia techniczne, które nie spełniają wymagań dotyczących oceny zgodności czy dostarczenie pracownikowi środków ochrony indywidualnej, które nie spełniają wymagań dotyczących oceny zgodności. Wymienione wykroczenia w Kodeksie pracy zagrożone są grzywną od 1000 zł do 30.000 zł, a ich ściąganiem zajmuje się Państwowa Inspekcja Pracy.
- To, że pracownik nie zgłaszał problemów co do niesprawnego sprzętu czy nie żądał sam dostarczenia środków ochrony, nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności. Co ważne, grzywna może być nałożona nie tylko na pracodawcę, ale również na osoby działające w jego imieniu jako kierujące pracownikami np. na brygadzistów, liderów, menedżerów.