
Brak umów o pracę, szkoleń i badań lekarskich pracowników, zaniżanie czasu pracy i wysokości wynagrodzeń - oto grzechy główne pracodawców w Kujawsko-Pomorskiem. Przez rok PIP nałożyła na nich ponad pół tysiąca mandatów. A w 2022 roku inspekcja ruszy masowo kontrolować budowy i sieci handlowe. Uwaga, nie tylko wielkie!
SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH>>>>>

Dokładnie 511 mandatów na łączna kwotę 577 tysięcy złotych wystawiła Państwowa Inspekcja Pracy pracodawcom w Kujawsko-Pomorskiem. W 34 przypadkach sprawa była tak poważna, że skierowała wniosek o ukaranie do sądu. Czym szefowie w regionie grzeszyli najczęściej?
Lista grzechów pracodawców jest długa. To między innymi: zatrudnianie na czarno, dopuszczanie do pracy bez badań lekarskich i szkoleń, zaniżanie czasu pracy, niewypłacanie w terminie wynagrodzeń lub zaniżanie ich wysokości, ale i brak dbałości o bezpieczeństwo. Tutaj na pierwszym miejscu jest niezapewnianie pracownikom tzw. środków ochrony indywidualnej.
PIP przeprowadziła w roku 2021 w naszym województwie 2824 kontrole. Szczególnie często inspektorzy pojawiali się na budowach i to się nie zmieni w 2022 roku. Trwa budowlany boom, a wraz z nim rośnie zapotrzebowanie na kolejnych pracowników. Niestety, ponad połowa nieprawidłowości na placach budów i remontów dotyczy pracowników ze Wschodu. Wciąż konieczna jest kontrola legalności zatrudnienia.

Plany PIP na rok bieżący i kolejne lata? Intensyfikacja kontroli na budowach (są już wyznaczone adresy) oraz kontrole w galeriach handlowych. To ogólnopolski kierunek, wskazany niedawno przez Głównego Inspektora Pracy. Na lata 2022-2024 zaplanowano w kraju 350 kompleksowych kontroli sieci handlowych.
Kujawsko-Pomorskie: Niebezpiecznie na budowach, ale i przy zakładaniu fotowoltaiki
Podsumowanie kontroli w sektorze budownictwa, które miały miejsce w mijającym roku, przedstawił niedawno na konferencji Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy inspektor Marcin Woźniak. Dziennikarze pytali m. in. o skalę zaniedbań oraz wyniki kontroli.
Najczęstsze nieprawidłowości, z jakimi spotkali się inspektorzy pracy w czasie czynności kontrolnych, to brak środków ochrony indywidualnej, brak lub niewłaściwie przeprowadzone szkolenia BHP, niewłaściwe urządzenia ochronne na rusztowaniach, a także brak zabezpieczeń stanowisk przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych na wysokości i w wykopach. Inspektor Marcin Woźniak podkreślił, że istnieje także problem z zatrudnianiem, czasem pracy oraz zaniżaniem wynagrodzeń pracowników.

Jak podkreśla PIP, niebezpiecznie bywa nie tylko na placach budów w Kujawsko-Pomorskiem, ale i podczas coraz powszechniejszego obecnie montowania urządzeń fotowoltaicznych na dachach. Przy tych robotach też powtarzają się wypadki.
W roku 2022 kontroli w Kujawsko-Pomorskiem mogą spodziewać się nie tylko wielcy deweloperzy, ale i inwestorzy stawiający małe domy do 70 metrów kwadratowych powierzchni, przy których nie będzie wymagane pozwolenie na budowę.
Kierunek: handel! Inspekcja pracy zaplanowała aż 350 kompleksowych kontroli sieci handlowych
PIP pod koniec grudnia ogłosiła ogólnopolski plan kontroli na lata 2022-2024. Jeśli chodzi o handel, to nadzór będzie wzmożony. Plan zakłada przeprowadzenie w kraju aż 350 kompleksowych kontroli sieci handlowych.
Według zapowiedzi inspekcja skupi się na przestrzeganiu przepisów prawa pracy, w tym o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz przestrzeganiu technicznego bezpieczeństwa pracy. PIP zapowiada, że kontrole będą miały charakter kompleksowy, a ich celem będzie dokonanie oceny przestrzegania przepisów z zakresu prawnej ochrony pracy oraz technicznego bezpieczeństwa.