Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Jest szansa na nowe żłobki! Gminy mogą starać się o pieniądze na ich utworzenie

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Chętnych do żłobków z roku na rok jest coraz więcej
Chętnych do żłobków z roku na rok jest coraz więcej Lucyna Nenow
Jest szansa na to, że w regionie powstaną kolejne żłobki i kluby dziecięce. Pieniądze na ten cel można pozyskać z programu „Maluch+” 2021. Aktualnie trwa przyjmowanie wniosków.

O tym, że każde miejsce opieki dla dzieci do lat 3 jest na wagę złota, nie trzeba nikogo przekonywać. Rodzice przeważnie zapisują maluchy w kolejkę zaraz po ich przyjściu na świat, a przypomnijmy, że większość dzieci debiutuje w żłobku, gdy ma około roku.

Ułatwienie dla rodziców

W tworzeniu nowych miejsc opieki ma pomóc rządowy program „Maluch +”. O pieniądze mogą ubiegać się gminy, samorządy województwa, powiaty, a także inne podmioty (np. osoby, które chciałyby poprowadzić klub dziecięcy).

Obecnie trwa nabór do kolejnej już edycji programu. Na rok 2021 na jego realizację przeznaczono 450 mln zł. - Kwota dofinansowania dla województwa kujawsko-pomorskiego będzie znana po ogłoszeniu wyników konkursu ofert w ramach resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+” 2021 - informuje Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Pieniądze z programu „Maluch+” chciałaby otrzymać gmina Wielgie. Miałyby one zostać przeznaczone na utworzenie żłobka, w którym opiekę znalazłoby 30 dzieci. Gmina dysponuje pomieszczeniami w Zespole Placówek Oświatowych w Wielgiem, które można adaptować na ten cel. - Zdajemy sobie sprawę, że młode matki często stają przed poważnym dylematem, jak szybko zdecydować się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka – mówi Edyta Wiśniewska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielgiem. – W naszych realiach pozostaje poprosić o pomoc babcię lub wynająć opiekunkę. Ten stan rzeczy zmieniłoby powstanie żłobka. Wielu młodych ludzi wybiera życie w dużym mieście nie tylko z powodu samej pracy, ale też innych możliwości zapewnienia dziecku opieki. Stąd nasz pomysł.

Jest więcej pracy

Program „Maluch+” pozwala także na uzyskanie dofinansowania na funkcjonowanie już utworzonych miejsc w żłobkach. Będzie o to wnioskował Włocławek. Obecnie w mieście jest 215 miejsc, w tym 55 w żłobku integracyjnym.

- W związku z pandemią zmieniliśmy nieco funkcjonowanie żłobków. Dzieci przychodzą pół godziny później i pół godziny wcześniej wracają do domów - mówi Nina Szymańska, dyrektor Miejskiego Zespołu Żłobków we Włocławku. - Ta dodatkowa godzina jest nam potrzebna na przeprowadzenie dezynfekcji w żłobkach. Dezynfekowane są pomieszczenia, zabawki, książeczki itp. Trzeba codziennie wymieniać ręczniki, częściej przebierać pościel. Tych czynności porządkowych jest dużo, dużo więcej niż przed pandemią, a nie możemy sobie pozwolić na to, aby pracownicy wykonywali je po godzinach. Wszystko na szczęście funkcjonuje dobrze, nie możemy też narzekać na frekwencję. W jednym z ostatnich dni mieliśmy w żłobkach 148 dzieci.

W toruńskich żłobkach frekwencja także nie jest najgorsza, choć jak wszędzie widać już, że zaczął się sezon przeziębień. Według stanu na 28 września br. zajętych było w sumie 257 miejsc na 502, które są do dyspozycji. Trzy toruńskie żłobki mogą przyjąć po 119 dzieci, a nowy Żłobek nr 4 - 145. W żłobkach niepublicznych miejsc jest natomiast 1576.

W Bydgoszczy we wszystkich żłobkach do dyspozycji jest w sumie 1180 miejsc. Pod koniec sierpnia oddano nowy pawilon placówki przy ul. Brzozowej. Dzięki temu przybyło tam 110 miejsc i jest ich teraz 253.

Dłuższe terminy

Obecnie w województwie kujawsko pomorskim są zarejestrowane: 132 żłobki (6140 miejsc), 42 kluby dziecięce (837 miejsc) oraz 69 opiekunów dziennych (209 miejsc). W sumie z tej formy opieki korzysta 6012 dzieci (dane według stanu na 30.12.2019 r.). W ramach zakończonej edycji programu „Maluch+” 2020 ma powstać 812 kolejnych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3.

Wnioski o dofinansowanie w nowej edycji „Maluch+” 2021, można składać do 16 października lub 6 listopada, w zależności od potrzeb (to tzw. moduły określone w programie).

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej www.gov.pl/web/rodzina.

Współpraca: Małgorzata Chojnicka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska