Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013 to główne źródło dofinansowywania działalności przedsiębiorców i ich projektów ukierunkowanych m.in. na: wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, realizację nowych inwestycji, promocję markowych produktów oraz dostosowanie standardów przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska.
Tutaj pożyczają pieniądze
Oprócz tego samorząd województwa stworzył dla przedsiębiorców formy pomocy w postaci Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego oraz Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych one korzystne szczególnie dla mikro, małych i średnich firm, które z punktu widzenia banku, nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń kredytu.
Dzięki środkom unijnym liczne organizacje gospodarcze, inkubatory przedsiębiorczości, parki przemysłowe i technologiczne mogą zapewnić przedsiębiorcom szeroką paletę usług okołobiznesowych, ofertę dobrze przygotowanych infrastrukturalnie działek inwestycyjnych oraz dostęp do pomieszczeń odpowiednio przystosowanych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Województwo wspiera w ten sposób również liczne projekty polegające na zapewnieniu infrastruktury badawczo-naukowej, w tym aparaturowej, w zakresie badań wykonywanych na rzecz gospodarki.
Celem jest tu stworzenie dogodnych warunków do prowadzenia efektywnej współpracy w zakresie innowacji pomiędzy sektorem badawczo-rozwojowym, przedsiębiorstwami i szkołami wyższymi.
Na liście projektów kluczowych współfinansowanych z RPO na lata 2007-2013 znalazły się m.in. projekty związane z budową Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK w Toruniu, utworzeniem Włocławskiego Inkubatora Innowacji i Przedsiębiorczości, Toruńskiego Inkubatora Technologicznego oraz z rozbudową istniejącej infrastruktury technicznej w parkach przemysłowych, m.in. w Solcu Kujawskim oraz w Bydgoszczy.
Ze środków europejskich województwo dotuje także wyposażanie terenów o dużym potencjale inwestycyjnym w niezbędną infrastrukturę techniczną i przekształcanie ich w tzw. obszary gospodarcze, takie jak: Włocławska Strefa Rozwoju Gospodarczego, Inowrocławski Obszar Gospodarczy, Rypiński Obszar Gospodarczy "Bielawki".
Efektem właściwego wykorzystania potencjału gospodarczego regionu, skutecznego lobbingu samorządu województwa oraz owocnej współpracy z zarządem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE), jest utworzenie w ciągu ostatnich czterech lat w Kujawsko-Pomorskiem siedmiu podstref PSSE. Operują w nich na preferencyjnych warunkach zarówno polscy jak i zagraniczni przedsiębiorcy, w tym firmy Orion, Sharp i Sumika wraz ze swoimi japońskimi kooperantami. Grupa firm japońskich z lokalizacją w łysomickiej podstrefie PSSE "Crystal Park" jest największą do tej pory inwestycją zagraniczną pozyskaną do regionu za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego i działającego w nim Centrum Obsługi Inwestora - Partnera PAIiIZ. Na terenach PSSE w Kujawsko-Pomorskiem ulokowano dotychczas inwestycje produkcyjne o wartości blisko 3 miliardów złotych i stworzono ponad 7 tysięcy nowych miejsc pracy.
Nowy projekt dla eksporterów
W ramach poszerzania oferty wsparcia eksportu w regionie, Urząd Marszałkowski będzie wkrótce oferował nowy pakiet bezpłatnych usług informacyjnych dla firm, zainteresowanych rozszerzeniem działalności gospodarczej poza granice kraju i nawiązaniem międzynarodowych kontaktów handlowych.
W Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów będą mogli oni uzyskać informacje na temat możliwości eksportowych i inwestycyjnych na świecie, zapoznać się z zagranicznymi ofertami współpracy oraz wziąć udział w konferencjach, misjach gospodarczych lub w krajowych i zagranicznych targach branżowych.
