Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Na co skarżą się najczęściej pracownicy firm. Lista jest długa

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
W 2022 roku inspektorzy PIP na Kujawach i Pomorzu przeprowadzili 501 kontroli w budownictwie, co stanowi 16,51  proc. ogólnej liczby ubiegłorocznych.
W 2022 roku inspektorzy PIP na Kujawach i Pomorzu przeprowadzili 501 kontroli w budownictwie, co stanowi 16,51 proc. ogólnej liczby ubiegłorocznych. Łukasz Kaczanowski
Brak umowy na piśmie, nierzetelne prowadzenie ewidencji czasu pracy, mobbing, dyskryminacja, zaniżanie minimalnej, a nawet molestowanie seksualne - na to skarżą się pracownicy z województwa kujawsko-pomorskiego.

Według Głównego Inspektoratu Pracy, w 2022 roku roku PIP przeprowadziła ponad 59,4 tys. kontroli u pracodawców. Dla porównania, rok wcześniej było ich przeszło 55,8 tys. Czyli 2022 rok przyniósł ich więcej o 6,5 proc.

Darmowe nadgodziny. Niestety, nic nowego...

Swoim najświeższymi sprawozdaniem dzielą się z „Pomorską” także kujawsko-pomorskie służby PIP.

Inspektorzy przeprowadzili u nas 3 029 kontroli w 2 542 podmiotach gospodarczych - dotyczyły 168 714 pracujących. W efekcie np. wydali 156 decyzji nakazujących wypłacenie wynagrodzeń i innych świadczeń.

Rozstrzygnięcia dotyczyły pieniędzy należnych 1 106 pracownikom w łącznej kwocie 2 189 048 zł. Z kolei w związku ze stwierdzonymi w czasie kontroli naruszeniami przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, inspektorzy wydali 9274 decyzji (w 2021 r. - 8 857). W 203 przypadkach były to decyzje o wstrzymaniu prac, a w 274 - o wstrzymaniu eksploatacji maszyn.

W związku z pandemią COVID 19 oraz przepisami dotyczącymi zakazu pracy w niedziele i święta, inspektorzy w 25,97 proc. kontrolowali firmy zajmujące się handlem i naprawami. Ponad 20 proc. kontroli przeprowadzili w zakładach przetwórstwa przemysłowego, 501 w budownictwie, co stanowi 16,51 proc. ogólnej liczby ubiegłorocznych.

2671 - tyle skarg, głównie od obecnych i byłych pracowników kujawsko-pomorskich firm, wpłynęło do PIP w 2022 roku.

Na co pracownicy skarżyli się najczęściej?

- Tradycyjnie są to niewypłacenie i nieterminowe wypłacenie wynagrodzenia, niewypłacenie wynagrodzenia za nadgodziny, pieniężnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, a także zaniżenie pensji minimalnej - wymienia Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy.

Ponadto to jeszcze m.in.:

  • brak potwierdzenia umowy o pracę na piśmie,
  • mobbing,
  • dyskryminacja,
  • niezgłoszenie do ubezpieczenia społecznego osoby zatrudnionej,
  • nieopłacanie w terminie składek na Fundusz Pracy,
  • nierzetelne prowadzenie ewidencji czasu pracy,
  • błędy w tworzeniu harmonogramów czasu pracy,
  • zatrudnianie powyżej przeciętnie 5 dni w tygodniu i powyżej dopuszczalnej liczy godzin nadliczbowych,
  • brak odpoczynków,
  • niewłaściwe oznakowanie miejsc niebezpiecznych,
  • niewłaściwa organizacja stanowisk pracy,
  • brak ładu, porządku i wyposażenia,
  • niesprawne urządzenia techniczne,
  • niewłaściwa temperatura w pomieszczeniach.

Molestowanie seksualne?

Dodajmy, że w 2022 roku wpłynęły też skargi dotyczące molestowania seksualnego, które - jak tłumaczy nam PIP - były niemożliwe do sprawdzenia, ze względu na swoją wrażliwość i brak odpowiednich narzędzi do badania tego typu zachowania.
Poza tym wpłynęły anonimowo, co może oznaczać, że wrażliwość tematu jest na tyle poważna, że nawet jeśli doszłoby do sytuacji niewłaściwej to strona molestowana niekoniecznie jest zainteresowana ujawnieniem się przed organami kontroli.

PIP: Mobbing trudno jednoznacznie ocenić

- Natomiast problematyka mobbingu - z uwagi na złożoność sytuacji faktycznych i określony stan prawny, nie może podlegać jednoznacznej ocenie przez organy PIP. Skargi składane przez obecnych lub byłych pracowników często odnoszą się do negatywnych relacji międzyludzkich w miejscu pracy, na które nie ma wpływu organ kontroli. Często też konstruktywna krytyka jest odbierana jako przejaw dyskredytowania i mobbingu - podsumowuje Adametz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska