
We wsi Jeleńcz k. Kęsowa podziwiać można dzieło architekta Stefana Cybichowskiego – neoklasycystyczny, wyposażony w kopułę z latarnią kościół parafialny pw. Chrystusa Króla. Jego twórca wzorował się ponoć na bydgoskiej bazylice. Świątynię zbudowano w latach 1930-1932 na miejscu dwóch poprzednich, drewnianych.

Kościół w Kokocku k. Unisławia wzniesiony w 1834 r. w technologii szkieletowej, wyposażono w galerię na piętrze mieszczącą chór muzyczny. Pierwotnie był zborem ewangelickim. W 1855 r. zniszczony przez powódź i odbudowany w 1862. Po wojnie został przejęty jako kościół filialny przez parafię rzymskokatolicką Niepokalanego Serca NMP w pobliskim Starogrodzie.

Krzywosądz to wieś w pow. radziejowskim. Kościół parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowano w 1863 r. z dębowego drewna. Wcześniej na tym miejscu stały przynajmniej dwa inne kościoły.
W obejściu kościoła znajduje się grób wnuczki Adama Mickiewicza - Heleny Modlińskiej, która "zgasła" – jak napisano - na suchoty w 1884 r. (miała 23 lata). 19 lutego 1863 r. we wsi i w jej okolicach rozegrała się krwawa bitwa między polskimi powstańcami a oddziałem wojsk rosyjskich.

Kościół parafialny pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łążynie (gm. Obrowo) stanął w 1848 r. na miejscu poprzedniego, drewnianego kościoła. Wiadomo, iż ów poprzedni wznosił się w centrum wsi od 1710 r. W 1846 strawił go pożar.