Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-pomorskie sklepiki idą na wojnę z podatkiem, bo mają płacić jak międzynarodowe potęgi handlowe

Redakcja
Kujawsko-pomorskie sklepiki idą na wojnę z podatkiem, bo mają płacić jak międzynarodowe potęgi handlowe
Kujawsko-pomorskie sklepiki idą na wojnę z podatkiem, bo mają płacić jak międzynarodowe potęgi handlowe Dariusz Gdesz
Choć z siecią handlową łączy ich tylko logo, upusty i gazetki promocyjne - m.in. "abc" i "Lewiatan" - mają płacić za obroty całej sieci.

Rząd chce "ukochać" małych sklepikarzy najwyższym podatkiem - identycznym, jaki zamierza nałożyć na zagraniczne sieci. 

Staniemy się mniej konkurencyjni

- By płacić mniejszy, będziemy musieli opuścić grupę zakupową, ale wtedy podniesiemy ceny i staniemy się mniej konkurencyjni. Cały czas przegrywamy z marketami i należy się spodziewać, że ta przepaść może się jeszcze bardziej pogłębić. - Wielu zbankrutuje - uważa Jadwiga Sojka, właścicielka trzech sklepów spożywczych zrzeszonych w sieci "abc" (w Rojewicach i Jezuickiej Strudze w powiecie inowrocławskim oraz w podto ruńskiej Suchatówce). -  Robiąc zakupy w hurtowni, bez wahania podpisałam petycję przeciwko podatkowi, jakim rząd chce "ukochać" najmniejsze biznesy. Trafi do premier Szydło. 

 W kraju jest bowiem 6 tys. "abc". W naszym regionie znajdziemy je w wielu miejscowościach, zarówno w dużych, jak i mniejszych. Mamy ich więcej niż np. "Lewiatanów" (w Polsce niecałe 3 tysiące, Lewiatan "Kujawy to 380 sklepów).  

Franczyzobiorcy Polskiej Sieci Handlowej "Lewiatan" manifestują przeciw projektowi ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Na sklepach w całym kraju zawisły banery i plakaty informujące o proteście. Kupcy wykorzystali również własne billboardy, na których, zamiast cotygodniowych promocji, pojawiły się hasła protestacyjne: "Nie jestem hipermarketem, a zapłacę taki sam podatek" Na billboardach wiszą czarne wstążki. Zrzeszeni w sieci napisali list otwarty do premier Szydło. Przekonują w nim m.in., że skutkiem wejścia w życie ustawy będzie upadek setek małych i średnich przedsiębiorców oraz likwidacja sieci franczyzowych, które zrzeszają dziesiątki tysięcy sklepów.

11 lutego kupcy zamierzają demonstrować przed Sejmem  

Marcin Poniatowski,członek zarządu Lewiatan Holding SA we Włocławku, przyznaje, że z grupami kupieckimi były prowadzone rozmowy, w których udział brali parlamentarzyści PiS. - Niestety, projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Finansów nie uwzględnia naszych ustaleń. Zapisy dyskryminują polskie zrzeszenia kupców i są niesprawiedliwe. 

Kupcy uważają, że płacenie przez nich takich samych podatków jak duże sieci międzynarodowe jest nie w porządku. O swoją przyszłość boją się jeszcze m.in. Polskie Składy Budowlane (200 sklepów i 400 składów), więc tutaj również protestują. "Podjęliśmy rynkową walkę z zagranicznymi sieciami, tworząc własną grupę. Ustawa zniweczy nasze wysiłki związane z budowaniem ogólnopolskiej marki, pod którą konkurujemy. Ponadto pracę może stracić nawet 13 tysięcy pracowników" - czytamy w stanowisku PSB. - Wysokość podatku w wielu przypadkach może przekroczyć zysk - uważa Marcin Białęcki,dyrektor ekonomiczny w PSB-PROFI Toruń. - A gdy wyjdziemy z grupy, trzeba będzie podnieść ceny. Jak więc konkurować z marketami?  
 
Dlaczego mali zapłacą tyle co duzi? Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej zakłada stawki w wys. 0,7 proc. powyżej 18 mln zł rocznego obrotu, 1,3 proc. powyżej 3,6 mld zł oraz 1,9 proc. za obroty w soboty i niedziele. Mają go płacić sprzedawcy detaliczni, którzy nie wchodzą do sieci oraz sieci handlowe. W przypadku sieci podstawą opodatkowania ma być suma obrotów wszystkich sprzedawców detalicznych. Czyli: jeśli np. skupia ona 2 tys. małych i średnich przedsiębiorców posiadających łącznie 3 tys. sklepów, zapłaci podatek według najwyższej skali procentowej, na równi z największymi międzynarodowymi potęgami handlowymi o miliardowych przychodach. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska