Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Strażacy wyjeżdżali 28 razy do zagrożenia czadem, ich czujniki potwierdziły 16 razy obecność tlenku węgla

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Zdjęcie ilustracyjne. Jak uniknąć zaczadzenia? Warto m.in. kupić czujkę czadu i dymu
Zdjęcie ilustracyjne. Jak uniknąć zaczadzenia? Warto m.in. kupić czujkę czadu i dymu 123RF.com
Dwójka osób po około 25 lat, mieszkająca w Toruniu, przy ul. Słowackiego, w sobotę została zabrana do szpitala. Winna okazała się nieszczelność przewodu kominowego.

Ile zdarzeń związanych z czadem miało miejsce od początku września tego roku?

- Strażacy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wzywani byli do tego typu interwencji 28 razy. Z czego 16 razy strażacy potwierdzili obecność tlenku węgla za pomocą swoich przyrządów pomiarowych - mówił nam w środę mł. bryg. Arkadiusz Piętak, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu.

Zobacz też wideo: 500 czujek czadu trafi do mieszkańców Grudziądza

Trzy ofiary czadu w Kujawsko-Pomorskiem w sezonie grzewczym 2019/2020

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwego używania urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie strażacy odnotowują także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Tylko w ubiegłym sezonie grzewczym (w okresie od września 2019 r. do kwietnia 2020 r.) kujawsko-pomorscy strażacy odnotowali 134 zdarzenia związane z czadem. - W wyniku których 53 osoby zostały ranne, a 3 zmarły - podaje Arkadiusz Piętak.

Czad - czym jest i dlaczego jest groźny

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Czad dusi - blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych krwinkach, powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Przeczytaj również...

Kiedy dochodzi do zatruć tlenkiem węgla

Jak tłumaczą strażacy, głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Przeglądy w domach - to nakazuje nam prawo

Pamiętajmy, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • 4 razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • 2 razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej 1 w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Jak uniknąć zaczadzenia

Kup czujkę czadu i dymu. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy przewodów kominowych. Użytkuj tylko sprawne technicznie urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych (!). W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji. Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca - mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej. A jeśli włączy się czujka, otwórz okna, opuśćcie dom i zadzwoń po strażaków.

Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej co rocznie z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera ok. 100 osób, a u dwóch tysięcy stwierdza się podtrucie. Głównym winowajcą są wadliwe urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne. Wśród innych przyczyn zaczadzenia można wskazać również na: używanie urządzeń i pojazdów spalinowych w zamkniętych pomieszczeniach.Czad nazywany jest również cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny i całkowicie bezwonny. Jest to silnie trujący gaz, który dostaje się do naszego organizmu przez układ oddechowy, a następnie trafia do krwiobiegu. Uniemożliwia on proces rozprowadzania tlenu we krwi, co w najgorszym scenariuszu, skutkuje uszkodzeniem mózgu i śmiercią.Warto pamiętać, że zarządca budynku ma obowiązek przynajmniej raz do roku przeprowadzać przegląd instalacji wentylacyjnej. Przy czym przy używaniu węgla i drewna zaleca się robić go raz na trzy miesiące, a w przypadku gazu ziemnego lub oleju opałowego - raz na pół roku.

Czad – cichy zabójca. Jak rozpoznać zatrucie tlenkiem węgla?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska