Ile zdarzeń związanych z czadem miało miejsce od początku września tego roku?
- Strażacy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wzywani byli do tego typu interwencji 28 razy. Z czego 16 razy strażacy potwierdzili obecność tlenku węgla za pomocą swoich przyrządów pomiarowych - mówił nam w środę mł. bryg. Arkadiusz Piętak, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu.
Zobacz też wideo: 500 czujek czadu trafi do mieszkańców Grudziądza
Trzy ofiary czadu w Kujawsko-Pomorskiem w sezonie grzewczym 2019/2020
W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwego używania urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie strażacy odnotowują także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.
Tylko w ubiegłym sezonie grzewczym (w okresie od września 2019 r. do kwietnia 2020 r.) kujawsko-pomorscy strażacy odnotowali 134 zdarzenia związane z czadem. - W wyniku których 53 osoby zostały ranne, a 3 zmarły - podaje Arkadiusz Piętak.
Czad - czym jest i dlaczego jest groźny
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Czad dusi - blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych krwinkach, powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Przeczytaj również...
Kiedy dochodzi do zatruć tlenkiem węgla
Jak tłumaczą strażacy, głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Przeglądy w domach - to nakazuje nam prawo
Pamiętajmy, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- 4 razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- 2 razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej 1 w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Jak uniknąć zaczadzenia
Kup czujkę czadu i dymu. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy przewodów kominowych. Użytkuj tylko sprawne technicznie urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych (!). W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji. Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca - mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej. A jeśli włączy się czujka, otwórz okna, opuśćcie dom i zadzwoń po strażaków.
Czad – cichy zabójca. Jak rozpoznać zatrucie tlenkiem węgla?
