O krok od tragedii - strażacy ewakuowali dzieci z podstawówki w podtoruńskim Wybczu. Powodem było zagrożeniem czadem. Uczulamy, jak się uchronić przed tlenkiem węgla.

Przypomnijmy. Wczoraj (8.01) dyżurny toruńskiej komendy odebrał informację o ewakuacji dzieci z gminy Łubianka.

- Strażacy stwierdzili tlenek węgla w lokalu mieszkalnym na terenie szkoły oraz w kotłowni i jednej z klas. Żadnemu z uczniów ani pracowników szkoły nic się nie stało. Do szpitala trafiła kobieta zajmująca mieszkanie, wstępnie stwierdzono u niej podejrzenie zatrucia czadem - informuje nas mł. asp. Wojciech Chrostowski z toruńskiej komendy policji.

Na miejscu stawili się prokurator i biegły z zakresu pożarnictwa. Policja ma ustalić, czy dobrze działały ogrzewanie, wentylacja i komin.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas

Tlenek węgla, potocznie nazywany też czadem, powstaje przy niepełnym spalaniu materiałów palnych.

Co czwarty Polak jest przekonany, że czad ma zapach, wynika z badań ministerstwa spraw wewęntrznych. To bzdura. Uczulamy, czad jest bezwonny i nie ma smaku, dlatego tak trudno przewidzieć śmiertelne niebezpieczeństwo. Dodajmy, że zatrucie czadem, przez zaburzenia orientacji i oceny zagrożenia, powoduje całkowitą bierność. Osoba zaczadzona nie ucieka. Traci przytomność, a - jeśli nikt jej nie pomoże - umiera.

Pierwszy przypadek śmiertelnego zatrucia w tym roku odnotowano w Bielsku-Białej. Podczas kąpieli życie straciła 31-letnia kobieta, osierociła roczne dziecko.

Czad - objawy zatrucia:

  • ból i zawroty głowy
  • ogólne zmęczenie i senność
  • duszność
  • trudności z oddychaniem (nieregularny i przyspieszony oddech),
  • nudności

Czad - pomoc:

  1. natychmiast zapewnij dopływ świeżego, czystego powietrza poszkodowanemu
  2. jak najszybciej wynieś osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze
  3. rozluźnij poszkodowanemu ubranie – należy rozpiąć pasek, guziki
  4. wezwij służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarna – tel. 998 lub 112)
  5. jeżeli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, niezwłocznie przystąp do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca

Czad - jak zapobiec:
Policja podkreśla, że warto zlecić specjaliście (z uprawnieniami!) kontrolę stanu systemu grzewczego domu lub mieszkania. Podstawa - piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, użytkuj zgodnie z instrukcją producenta. Wietrz, zwłaszcza na krótko przed snem, gdy spędzasz najwięcej czasu w pomieszczeniu z urządzeniem grzewczym. Nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych. Zadbaj o odpowiednią mikrowentylację (szczeliny w oknach oraz kratki w drzwiach) w pomieszczeniach z urządzeniem grzewczym. Pomyśl o zainstalowaniu czujników tlenku węgla, które kontrolują, czy w domu lub mieszkaniu tworzy się czad.


Flesz - Smog skraca nam życie. Jesteśmy jak palacze!