Zobacz wideo: Kiedy szczepimy dzieci przeciw koronawirusowi?
Od niedzieli 15 sierpnia 2021. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra edukacji i nauki, które uchyliło ograniczenia w funkcjonowaniu uczelni wprowadzone w związku z pandemią (obowiązywały one od 27 lutego 2021). MEiN zakłada, że od nowego roku akademickiego 2021/2022 studenci wrócą do zajęć stacjonarnych, ale zastrzega, że w przypadku rosnącej liczby zachorowań na covid-19 ograniczenia mogą wrócić.
To też może Cię zainteresować
Uczelnie liczą na powrót studentów
Uczelnie w Kujawsko-Pomorskiem liczą na to, że w październiku studenci normalnie pojawią się na zajęciach, prowadzonych zgodnie z aktualnymi obostrzeniami sanitarnymi.
- Planujemy, że studenci wrócą do zajęć stacjonarnych. Ze swojej strony robimy wszystko, aby było to możliwe – mówi prof. Marcin Czyżniewski, rzecznik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Podobne stanowisko zajmuje Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Nowe rozporządzenie pozwala uczelniom na powrót do normalności, ale obserwujemy sytuację pandemiczną i będziemy reagować na bieżąco – mówi Sebastian Nowak z Działu Promocji UKW. - Władze UKW nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie formy wrześniowej sesji poprawkowej. Zgodnie z obowiązującym jeszcze w zeszłym tygodniu rozporządzeniem została ona zaplanowana w formie zdalnej. Studenci na pewno otrzymają ostateczną decyzję na początku września. Obecnie zakładamy, że 1 października 2021 studenci powrócą na zajęcia w trybie stacjonarnym i w tym kierunku prowadzimy przygotowania do rozpoczęcia roku akademickiego.
Podobne plany ma Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy (od 1 września 2021 Politechnika Bydgoska). - Zakładamy, że wrócimy do zajęć stacjonarnych, oczywiście jeśli będzie na to pozwalać sytuacja epidemiczna. Uchylenie rozporządzenia w sprawie ograniczeń przywraca autonomię uczelniom, dobrze, że tak się stało – mówi też dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. uczelni i rzecznik Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Zdalna nauka nie jest taka zła
Plany na jesień układają również uczelnie niepubliczne w regionie, m.in. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.
- Zgodnie z ustawą, ustalenia dotyczące prowadzenia zajęć w nowym roku akademickim poczyniliśmy do 30 czerwca 2021 – wyjaśnia Agnieszka Walczak-Beszczyńska, prorektor Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. - Obecnie planujemy, że ćwiczenia, laboratoria, lektoraty będą odbywać się stacjonarnie, natomiast wykłady będą w większości prowadzone zdalnie z metodami i technikami kształcenia na odległość, ze względu na niewielką znikomą interakcję między prowadzącymi zajęcia ze studentami.
Agnieszka Walczak-Beszczyńska dodaje, że pandemia pozwoliła nam jeszcze bardziej zaprzyjaźnić się z nowoczesnymi technologiami. - Przekonaliśmy się, że do efektywnych zajęć niekoniecznie potrzebna jest tylko kreda i tablica. Jesteśmy więc do rozpoczęcia nowego roku akademickiego przygotowani, choć cały czas trzymamy rękę na pulsie i na nowe sytuacje będziemy reagować na bieżąco. Tym samym cały czas dopasowujemy się do rzeczywistości, aby się rozwijać, zamiast się na nią obrażać.
Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu w poniedziałek 16 sierpnia 2021 opublikowała na stronie internetowej komunikat w sprawie organizacji roku akademickiego 2021/2022. Czytamy w nim, że uwzględniono m.in. opinie studentów, z których wynika, że „nauka prowadzona w formie zdalnej stanowi ułatwienie w łączeniu codziennych obowiązków zawodowych i prywatnych ze studiami, bez wpływu na jakość przekazywanej wiedzy”.
Decyzją rektora WSB przyjęto, że wszystkie wykłady, seminaria i lektoraty, a także wybrane ćwiczenia będą odbywać się online w formie synchronicznej (w czasie rzeczywistym). Pozostałe ćwiczenia oraz laboratoria mają być prowadzone stacjonarnie na uczelni. Te same zasady dotyczą zarówno WSB w Toruniu, jak i Bydgoszczy
Z ostatecznymi decyzjami jeszcze poczekają
Do zajęć na miejscu zamierza wrócić Bydgoska Szkoła Wyższa. - Zakładamy prowadzenie zajęć dydaktycznych w formie stacjonarnej. Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć rozwoju sytuacji w kraju, stąd ostateczne decyzje we wskazanym zakresie zapadać będą bezpośrednio przed rozpoczęciem roku akademickiego – informuje Ola Płoszaj, rzeczniczka BSW.
- Jesteśmy w trakcie dostosowywania uczelnianych zarządzeń do najnowszego rozporządzenia ministra edukacji – informuje Izabela Pochowska, kierownik biura promocji Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. - Wszystkie podejmowane przez nas działania będą odnosić się do obowiązujących przepisów, oczywiście ze szczególnym zachowaniem środków bezpieczeństwa. W kwestii organizacji roku akademickiego dla uczelni ważny jest również głos studentów. Cieszymy się, że wszystkie podjęte przez nas starania spotkały się z ich przychylnością i zrozumieniem. Mamy nadzieję, że zniesienie ograniczeń w funkcjonowaniu uczelni jest prognostykiem na powrót do tzw. normalności sprzed marca 2020 roku. W ciągu najbliższych dni ukaże się stosowne zarządzenie, mające na uwadze wspomniane kwestie i liczymy, że 2 października 2021 spotkamy się wszyscy podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w murach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej.
