Kujawsko-Pomorskie. Szkoły ponadpodstawowe ogłaszają wyniki rekrutacji 2021. O wolne miejsca nie będzie łatwo

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia zostaną podane przez szkoły w czwartek 22 lipca 2021
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia zostaną podane przez szkoły w czwartek 22 lipca 2021 Łukasz Kaczanowski/ Zdjęcie ilustracyjne
Na ten dzień ósmoklasiści w Kujawsko-Pomorskiem czekali od dawna: wreszcie dowiedzą się, do jakiej szkoły ponadpodstawowej zostali przyjęci. W czwartek 22 lipca 2021 placówki ogłoszą wyniki tegorocznej rekrutacji. Ci, którzy nie dostaną się do żadnej placówki, będą musieli szukać miejsca na własną rękę.

Zobacz wideo: Jak wybrać najlepszego arbuza w czasie wakacji?

W czwartek 22 lipca 2021 r. szkoły ponadpodstawowe ogłoszą listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów. Tam, gdzie rekrutacja odbywa się elektronicznie, uczniowie mogą sprawdzić jej wyniki na swoich kontach w systemie. - Nie mogę się już doczekać ogłoszenia wyników, żeby mieć wolną głowę na wakacje. Na listę wpisałam dwa licea i technikum, ale liczę na to, że dostanę się do ogólniaka – mówi Martyna, ósmoklasistka z Bydgoszczy.

Za to można dostać punkty przy rekrutacji do szkół

W procesie naboru do szkół ponadpodstawowych kandydat może otrzymać maksymalnie 200 punktów – pod 100 ze świadectwa (oceny i dodatkowe osiągnięcia) oraz z egzaminu ósmoklasisty (po 35 punktów za część z języka polskiego i matematyki oraz 30 z języka obcego).

Na sukces ma też wpływ właściwe sporządzenie tzw. listy preferencji, czyli ułożenie we właściwej kolejności wybranych szkół – maksymalnie trzech, ale w nich dowolnej liczby klas. Na pierwszym miejscu powinna znaleźć się szkoła pierwszego wyboru, czyli najważniejsza dla ucznia.

Informatyk - hit rekrutacji. Teleinformatyk - przeciwnie

Jak co roku na przyjęcie do najbardziej obleganych placówek mogą liczyć ci najlepsi. Rekordy popularności bije klasa technik informatyk, prowadzona pod patronatem firmy „Atos” w Zespole Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. - Do tej klasy wpłynęło 130 podań z pierwszej preferencji, a mamy 32 miejsca – mówi Agnieszka Sumicka, wicedyrektor bydgoskiego „elektronika”. - Do klasy o tym samym profilu, ale prowadzonej bez patronatu „Atosa” zgłosiło się prawie 70 chętnych z pierwszego wyboru na 32 miejsca.
W „elektroniku” mniejszym powodzeniem cieszą się klasy dla techników elektroników, natomiast najmniej kandydatów chce zdobyć zawód technika teleinformatyka.

Podobnie jest w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku. Tutaj również technik teleinformatyk należy do najrzadziej wybieranych kierunków.

- Sądzimy, że w zawodzie technika teleinformatyka mogą pozostać nieliczne wolne miejsca – mówi Piotr Człapiński, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku.. - Planujemy utworzyć klasę łączoną: pół dla techników teleinformatyków i pół dla techników informatyków. W związku z dużym zainteresowaniem tym ostatnim zawodem, otrzymaliśmy zgodę organu prowadzącego na utworzenie dodatkowego oddziału dla techników informatyków. Powstaną więc w sumie dwie całe klasy i pół właśnie w oddziale łączonym. Będzie też po jednej klasie technika elektryka, technika elektronika i technika programisty. Nie udało nam się natomiast utworzyć szkoły branżowej I stopnia. Zgłosiło się zaledwie 7 chętnych i musieliśmy zrezygnować z tych planów.

Tutaj będą jeszcze wolne miejsca dla kandydatów

W Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy od września powstanie aż 8 klas pierwszych, co oznacza, że szkoła będzie liczyć ponad 1100 uczniów.

- Wolne miejsca będą w klasach: technik transportu kolejowego i technik automatyk sterowania ruchem kolejowym. Będziemy mogli przyjąć także kandydatów do klas mistrzostwa sportowego: piłkarskiej i koszykarskiej. Klasy sportowe są wielozawodowe, są jeszcze miejsca w zawodach technik informatyk, technik mechanik, techników mechatronik – informuje Ewa Ankiewicz-Jasińska, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy

Co ciekawe, w ZSM nr 1 bez problemów uda się tu utworzyć pierwszą klasę „branżówki” w zawodzie mechatronik. - Zgłosiło się 18 osób, możemy jeszcze przyjąć kolejne – mówi Ewa Ankiewicz-Jasińska.

Młodzież nadal garnie się do liceów ogólnokształcących

Trudniej będzie natomiast o wolne miejsca w liceach ogólnokształcących.

- W tym roku mamy znacznie więcej chętnych niż miejsc – mówi Małgorzata Ćwikowska, dyrektor II LO im. Kopernika we Włocławku. - Zgodnie z planami utworzymy 5 klas pierwszych po 30 osób w każdej. Największym powodzeniem cieszą się klasy lingwistyczno-turystyczna i polonistyczno-biologiczna. W każdej z nich moglibyśmy utworzyć po jeszcze jednym oddziale. Nowością jest profil społeczno-prawny, którym też jest spore zainteresowanie.

Uczniowie muszą dostarczyć oryginały dokumentów

Kandydaci, którzy zostaną przyjęci do wybranej szkoły, powinni jeszcze potwierdzić wolę nauki. Od 23 do 30 lipca 2021 do godz. 15 muszą dostarczyć do niej oryginały dokumentów: świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (jeśli nie zrobili tego wcześniej).

Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół zostaną ogłoszone 2 sierpnia 2021. Wtedy też oficjalnie dowiemy się, gdzie po I etapie rekrutacji pozostały wolne miejsca i gdzie będzie przeprowadzona druga tura naboru. Nie odbywa się ona już elektronicznie, lecz bezpośrednio w szkołach.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie