Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. W tych gminach powołano komisje szacujące straty na polach. Grad niszczył wiele upraw

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
W gminie Koronowo (pow. bydgoski) największy problem to niedobór wilgoci w glebie. Jedyny plus - można żniwować.
W gminie Koronowo (pow. bydgoski) największy problem to niedobór wilgoci w glebie. Jedyny plus - można żniwować. Lucyna Talaśka-Klich
W 51 kujawsko-pomorskich gminach wojewoda powołał komisje do szacowania strat po wystąpieniu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Najczęściej chodziło o gradobicie.

- Tego lata grad spadł na nasze pola kilkukrotnie, ale największe straty poczynił 10 lipca - mówi Grzegorz Drewczyński, rolnik ze Świekatowa (pow. świecki). - Na moich polach gradobicie zniszczyło plony rzepaku w niemal 50 procentach.

Gospodarz twierdzi, że w okolicy ucierpiała także kukurydza. - Wpłynęły 42 wnioski o szacowanie strat - mówi Marek Topoliński, wójt Świekatowa, który dodaje, że komisja została powołana przez wojewodę 22 lipca i natychmiast rozpoczęła lustracje na polach.

Takie są wytyczne

Jarosław Jakubowski, doradca Wojewody Kujawsko-Pomorskiego wyjaśnia, że procedura szacowania strat powstałych w uprawach w wyniku negatywnych zjawisk atmosferycznych jest regulowana przez rozporządzenie Rady Ministrów z 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 2015 r. poz. 187 z późn. zm.) oraz „Wytyczne dla Komisji…” opracowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Zgodnie z powyższymi przepisami, władze gminy, w której miało miejsce dane zjawisko po rozpoznaniu sytuacji występują (lub nie) do wojewody o powołanie komisji - dodaje Jakubowski. - Mogą (lub nie) rozpocząć proces zbierania pisemnych wniosków rolników o oszacowanie strat. Skład i terminy pracy takiej komisji także są regulowane powyższymi przepisami. Komisje takie można powołać na następujące zjawiska: ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, grad, huragan, deszcz nawalny, powódź, obsuniecie się ziemi, lawina, pożar spowodowany wyładowaniem atmosferycznym oraz (do 2019 roku włącznie) susza.

To też może Cię zainteresować

Doradca podkreśla, że począwszy od okresu wegetacyjnego 2020 r. wnioski o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem suszy producenci rolni mogą składać wyłącznie za pomocą publicznej aplikacji, a administratorem systemu publicznej aplikacji suszowej jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odpowiadające za techniczną stronę jej działania, “(...)natomiast doradztwo i pomoc producentom rolnym w korzystaniu z aplikacji zapewniają doradcy ODR.”

Tam powołano komisje

Wojewoda powołał komisje szacujące straty po wystąpieniu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w tych gminach: Topólka, Bobrowo, Nakło nad Notecią, Ryńsk, Lubraniec, Płużnica, Aleksandrów Kujawski , Kcynia, Bądkowo, Zakrzewo, gmina Włocławek, Lubanie, Choceń, Łubianka, Sępólno Krajeńskie, Koneck, Lubicz, Gniewkowo, Brześć Kujawski, Cekcyn, Dobre, Bukowiec, Dąbrowa Biskupia, Książki, Świecie nad Osą, Czernikowo, Lubień Kujawski, Lniano, Boniewo, Waganiec, Sośno, Nieszawa, Baruchowo, gmina Radziejów, Mrocza, Osięciny, Lubiewo, Drzycim, Rogowo (pow. żniński), Kikół, miasto Włocławek, Dębowa Łąka, Świekatowo, Łysomice, Pruszcz, Kamień Krajeński, Janowiec Wielkopolski, Kijewo Królewskie, Śliwice, Raciążek i Unisław.

Najczęściej powoływano komisje po gradobiciach, które niszczyły uprawy w czerwcu i lipcu, a tylko w przypadku gmin Kcynia i Nakło chodziło o straty po majowych przymrozkach.

To też może Cię zainteresować

- Niedawno dowiedzieliśmy się, że komisje powstały w różnych gminach, ale w naszej nie - narzeka inny rolnik z pow. świeckiego. Przyznaje jednak, że na składanie wniosków do urzędu rolnicy nie mieli czasu, ponieważ żniwowali. A teraz może być już za późno, bo wiele plonów zostało sprzątniętych z pól, także tych po gradobiciu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska