Kujawsko-Pomorskie widać w Brukseli. Adam Banaszak podpisał umowę z ONZ

Redakcja
W Europejskim Tygodniu Regionów i Miast w Brukseli wzięło udział około 6 tys. uczestników, w tym reprezentacja województwa kujawsko-pomorskiego Maryla Rzeszut
Województwo kujawsko-pomorskie zaznaczyło swoją obecność podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli. Adam Banaszak w imieniu Komitetu Regionów UE podpisał z ONZ umowę o współpracy.

- Cieszę się, że przypadło mi w udziale podpisanie umowy z UNISDR - agendą ONZ, zajmującą się przeciwdziałaniem katastrofom i ograniczaniem ich skutków. Umowa opiewa na najbliższe cztery lata - powiedział Adam Banaszak (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), który jest wiceprzewodniczącym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.
Adam Banaszak należy do najbardziej aktywnych, polskich reprezentantów w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.

UNISDR - United Nations International Strategy for Disaster Reduction to Międzynarodowa Strategia Zapobiegania i Ograniczania Skutków Katastrof.

Podczas jednej z sesji w Brukseli, Rinaldi - Włoch, pochodzący z regionu dotkniętego niedawnym trzęsieniem ziemi, apelował do instytucji europejskich o szybszą pomoc w odbudowaniu mieszkań, szkół i przywróceniu normalnego życia ludziom dotkniętym trzęsieniem ziemi. - Iskra Mihaylova z Bułgarii, przewodnicząca komisji rozwoju regionalnego w Parlamencie Europejskim, zapewniała, że pomoc od UE nadejdzie tak szybko jak to tylko możliwe. Należy jednak pamiętać o tym, by zawczasu aplikować o unijne fundusze m.in. na budownictwo z konstrukcjami przeciwwstrząsowymi, odpowiednie na terenach sejsmicznych. Mieliśmy takie fundusze, a nie zawsze regiony czy miasta chciały czy potrafiły z nich skorzystać.

Jak umiejętnie pozyskiwać fundusze unijne? Czy procedury nie są zbyt skomplikowane? Bardzo ciekawa była dyskusja o projektach unijnych i o tym, dlaczego nie wszyscy burmistrzowie, wójtowie, samorządy czy firmy z nich korzystają (o tym wkrótce).

Co to jest Europejski Tydzień Regionów i Miast?

Odbywa się co roku, w Brukseli, by na szerokim forum omawiać politykę regionalną i miejską w państwach Unii Europejskiej, wskazywać plusy, wytykać minusy oraz wytyczać jej kierunki.

W tym roku w "Tygodniu" wzięło udział około 6 tysięcy uczestników. Przygotowano dla nich 130 warsztatów, seminariów, sesji i debat. W jakim celu? Aby urzędnicy z regionalnych i miejskich organów administracji, politycy, eksperci i naukowcy mogli wymienić doświadczenia, podzielić się swoją wiedzą i wpływać na rozwój regionów oraz miast. Jednym z ważnych celów jest wyrównywanie różnic pomiędzy rozwiniętymi regionami i miastami a tymi opóźnionymi.

Europejski Tydzień Regionów i Miast jest też okazją do znalezienia gruntu politycznego, odpowiedniego do prowadzenia rozwoju polityki spójności Unii Europejskiej.

Regiony i miasta mają coraz więcej do powiedzenia

Wielu uczestników (także Adam Banaszak) jest przekonanych, że regiony i miasta powinny wywierać coraz bardziej znaczącą rolę w kształtowaniu polityki Unii Europejskiej.

Europejski Tydzień Regionów i Miast to największe europejskie wydarzenie publiczne tego rodzaju i zarazem święto samorządów lokalnych i regionalnych w Europie.

- Województwo kujawsko-pomorskie, jak co roku, wzięło w nim udział. Reprezentanci naszego regionu uczestniczyli w wielu panelach, a jeden z nich organizowali. Członkowie Komitetu Regionów z naszego województwa aktywnie uczestniczyli w obradach i debatach z komisarzami europejskimi - podkreśla Adam Banaszak. - To wszystko po to, by lepiej dopasowywać płynące z Unii Europejskiej finansowanie do potrzeb regionów i miast. Trzeba wiedzieć, jak to czynić w przyszłości, gdy zwiększy się spójność gospodarcza, społeczna i terytorialna w całej Unii Europejskiej.

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wyborca PIS
W dniu 16.10.2016 o 09:15, kiedy wojew.Bydgoskie napisał:

Kuj.-pom.jeden z najgorszych regionów w UE. Kiedy wreszcie się rozpadnie, kiedy POlitycy toruńscy przestaną dalej niszczyć ten neszczęsny dwustoliczny region?

 

Czy, PIS nie widzi co tutaj wyrabia Całbecki ze swoją sitwą?

r
realista
W dniu 16.10.2016 o 16:39, Kaziu napisał:

Akurat Bydgoszcz będzie - jako sama stolicą województwa - dobrym wujkiem dla pozostałych miast  , będzie doić w swoim kierunku i grabić do siebie ,złudzeń nie mam 

 

Jakoś nikt nie narzekał do momentu reformy kuleszowo-buzkowej, kiedy to do Bydgoszczy dołączono pasożyta Toruń, wyniszczającego ten DUoPOlski region, rządami wiecznych marszałków toruńskich z feldmarszałkiem tow. M. Zaleskim,prezydentem/sołtysem?,.. Torunia.

K
Kaziu

Akurat Bydgoszcz będzie - jako sama stolicą województwa - dobrym wujkiem dla pozostałych miast  , będzie doić w swoim kierunku i grabić do siebie ,złudzeń nie mam 

r
realista
W dniu 16.10.2016 o 14:59, Maja napisał:

Jak się rozpadnie to będzie lepiej ? Bydgoszcz chciałaby sama dzielić i rządzić a tu inne ośrodki się dopominają o głos i trudno się dziwić , jest jeszcze nie tylko Toruń ale |Inowrocław , Włocławek czy Grudziądz

 

Bredzisz bez sensu ,pewnie jesteś od tow. Zaleskiego z Torunia i jego przydupasa toruńskiego marszałka Całbeckiego?

Bydgoszcz ma dość okradania przez Toruń,.podobnie jak Włocławek, Grudziądz ,Inowrocław.dlatego chce utworzyć własne województwo na bazie dawnego Bydgoskiego.

 

Inni mogą być nadal rolowani przez Toruń, jak im jest tak dobrze ale raczej NIE ,sądząc po spotkaniu we Włocławku,gdzie toruńska sitwa wyłączała mikrofon krytykującym ich mieszkańcom tego miasta.

M
Maja

Jak się rozpadnie to będzie lepiej ? Bydgoszcz chciałaby sama dzielić i rządzić a tu inne ośrodki się dopominają o głos i trudno się dziwić , jest jeszcze nie tylko Toruń ale |Inowrocław , Włocławek czy Grudziądz

k
kiedy wojew.Bydgoskie

Kuj.-pom.jeden z najgorszych regionów w UE. Kiedy wreszcie się rozpadnie, kiedy POlitycy toruńscy przestaną dalej niszczyć ten neszczęsny dwustoliczny region?

Dodaj ogłoszenie