- Cieszę się, że przypadło mi w udziale podpisanie umowy z UNISDR - agendą ONZ, zajmującą się przeciwdziałaniem katastrofom i ograniczaniem ich skutków. Umowa opiewa na najbliższe cztery lata - powiedział Adam Banaszak (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), który jest wiceprzewodniczącym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.
Adam Banaszak należy do najbardziej aktywnych, polskich reprezentantów w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.
UNISDR - United Nations International Strategy for Disaster Reduction to Międzynarodowa Strategia Zapobiegania i Ograniczania Skutków Katastrof.
Podczas jednej z sesji w Brukseli, Rinaldi - Włoch, pochodzący z regionu dotkniętego niedawnym trzęsieniem ziemi, apelował do instytucji europejskich o szybszą pomoc w odbudowaniu mieszkań, szkół i przywróceniu normalnego życia ludziom dotkniętym trzęsieniem ziemi. - Iskra Mihaylova z Bułgarii, przewodnicząca komisji rozwoju regionalnego w Parlamencie Europejskim, zapewniała, że pomoc od UE nadejdzie tak szybko jak to tylko możliwe. Należy jednak pamiętać o tym, by zawczasu aplikować o unijne fundusze m.in. na budownictwo z konstrukcjami przeciwwstrząsowymi, odpowiednie na terenach sejsmicznych. Mieliśmy takie fundusze, a nie zawsze regiony czy miasta chciały czy potrafiły z nich skorzystać.
Jak umiejętnie pozyskiwać fundusze unijne? Czy procedury nie są zbyt skomplikowane? Bardzo ciekawa była dyskusja o projektach unijnych i o tym, dlaczego nie wszyscy burmistrzowie, wójtowie, samorządy czy firmy z nich korzystają (o tym wkrótce).
Co to jest Europejski Tydzień Regionów i Miast?
Odbywa się co roku, w Brukseli, by na szerokim forum omawiać politykę regionalną i miejską w państwach Unii Europejskiej, wskazywać plusy, wytykać minusy oraz wytyczać jej kierunki.
W tym roku w "Tygodniu" wzięło udział około 6 tysięcy uczestników. Przygotowano dla nich 130 warsztatów, seminariów, sesji i debat. W jakim celu? Aby urzędnicy z regionalnych i miejskich organów administracji, politycy, eksperci i naukowcy mogli wymienić doświadczenia, podzielić się swoją wiedzą i wpływać na rozwój regionów oraz miast. Jednym z ważnych celów jest wyrównywanie różnic pomiędzy rozwiniętymi regionami i miastami a tymi opóźnionymi.
Europejski Tydzień Regionów i Miast jest też okazją do znalezienia gruntu politycznego, odpowiedniego do prowadzenia rozwoju polityki spójności Unii Europejskiej.
Regiony i miasta mają coraz więcej do powiedzenia
Wielu uczestników (także Adam Banaszak) jest przekonanych, że regiony i miasta powinny wywierać coraz bardziej znaczącą rolę w kształtowaniu polityki Unii Europejskiej.
Europejski Tydzień Regionów i Miast to największe europejskie wydarzenie publiczne tego rodzaju i zarazem święto samorządów lokalnych i regionalnych w Europie.
- Województwo kujawsko-pomorskie, jak co roku, wzięło w nim udział. Reprezentanci naszego regionu uczestniczyli w wielu panelach, a jeden z nich organizowali. Członkowie Komitetu Regionów z naszego województwa aktywnie uczestniczyli w obradach i debatach z komisarzami europejskimi - podkreśla Adam Banaszak. - To wszystko po to, by lepiej dopasowywać płynące z Unii Europejskiej finansowanie do potrzeb regionów i miast. Trzeba wiedzieć, jak to czynić w przyszłości, gdy zwiększy się spójność gospodarcza, społeczna i terytorialna w całej Unii Europejskiej.