Nasze miesięczne dochody na jedną osobę w gospodarstwie domowym wyniosły w zeszłym roku 89,6 proc. średniej krajowej, w Świętokrzyskiem - 89,5 proc., w Podkarpackiem - 78,6 proc. Największy spadek tej wartości wystąpił w województwach mazowieckim i kujawsko-pomorskim (o ponad 7 proc.), a największy wzrost w lubelskim (8 proc.).
Co ciekawe, więcej wydajemy niż zarabiamy, bo to było w granicach aż 90-99 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznie. Dodajmy, że średnia pensja w regionie wynosiła w zeszłym roku 3336 zł brutto miesięcznie, natomiast w kraju to było w grudniu 4379 zł.
Przeciętne miesięczne wydatki powyżej średniej dla Polski odnotowano w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, śląskim, łódzkim i pomorskim W najgorszej sytuacji materialnej były małżeństwa posiadające troje lub więcej dzieci na utrzymaniu, których przeciętny dochód na osobę był niższy o 39 proc., a wydatki na osobę mniejsze o 36 proc. średniej krajowej.
Jednak rodziny z dziećmi na utrzymaniu były np. zdecydowanie lepiej wyposażone w sprzęt audiowizualny i multimedialny, niż bez pociech. Od dochodów zależy również poziom spożycia artykułów spożywczych. Zarabiający najlepiej jedzą więcej mięsa wołowego, masła, owoców, jogurtów, twarogów, ryb, owoców morza oraz piją: wód mineralnych, źródlanych, soków owocowych, owocowo-warzywnych.
Gdzie jedzą więcej ziemniaków i margaryny?
Tymczasem w gospodarstwach domowych na poziomie m.in. naszego regionu, spożywano w zeszłym roku więcej pieczywa, ziemniaków, cukru oraz margaryny i innych tłuszczów roślinnych. Rodziny z miast były lepiej wyposażone w nowocześniejszy sprzęt niż na wsi. Na wsi jednak zdecydowanie większy odsetek posiadał samochód osobowy, motocykl, skuter, motorower, co jest związane z rzadszą siecią komunikacji publicznej i większymi odległościami do pokonania. Wystąpiły również znaczące różnice w wyposażeniu gospodarstw domowych w dobra. Od kilku już lat liderami w posiadaniu komputera z dostępem do internetu są województwa: pomorskie, mazowieckie, małopolskie, śląskie i wielkopolskie.

Biznes
Najwyższą dynamikę wzrostu wyposażenia w komputer z internetem zaobserwowano w Kujawsko-Pomorskiem, Lubuskiem, Łódzkiem i Podlaskiem.
Agnieszka Domka-Rybka