Obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących nałożyło na nową grupę podatników rozporządzenie ministra finansów, które weszło w życie wraz z początkiem roku.
Obroty pod kontrolą
W marcu, w kasę musiały zaopatrzyć się osoby, które sprzedają towary i świadczą usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników i jednocześnie wysokość osiągniętych przez nie obrotów w 2001 roku, z tytułu tych świadczeń, przekroczyła 40.000 złotych. Cały czas należy jednak śledzić czy nie przekroczą one tego pułapu w tym roku. Wówczas należy rozpocząć ich ewidencjonowanie przy pomocy kasy rejestrującej po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dacie, w której doszło do przekroczenia kwoty obrotu w wysokości 40 tysięcy złotych. Dla przykładu, jeżeli przekroczenie nastąpiło 15 września, dwa miesiące liczy się od 1 października.
Bez obowiązku, ale...
Nadal pewna grupa podatników rozliczających się przy pomocy karty jest zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy. Jednak tylko do końca bieżącego roku. Są to podatnicy świadczący usługi łączności, komunalne materialne z wyłączeniem: sprzedaży gazu płynnego, usług w zakresie prania, chemicznego czyszczenia i farbowania, prasowania i maglowania oraz usługi niematerialne, z wyłączeniem hotelarskich i turystycznych. W załączniku do ministerialnego rozporządzenia znalazł się także wykaz czynności zwolnionych do 31 grudnia 2002 roku z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas. Jest to m.in. sprzedaż towarów i usług na rzecz pracowników podatnika, sprzedaż nieruchomości, świadczenie usług kurierskich, pocztowych, telekomunikacyjnych i kominiarskich.
