Kupujemy „używkę”, czyli jak nie dać się oszukać

Materiał informacyjny Arpol
Zakup samochodu używanego nie jest sprawą prostą, wie o tym każdy, kto chociaż raz miał z tym do czynienia. W przypadku zakupu samochodu nowego, nie napotykamy na tyle przeszkód. Po wyborze konkretnego modelu pozostaje nam jedynie podjąć decyzję czy w miarę możliwości samochód kupujemy za gotówkę, czy może decydujemy się na któreś z oferowanych przez poszczególne marki opcje finansowania.

Jeśli decydujemy się na samochód używany, musimy baczniej zwracać uwagę nawet na najdrobniejsze detale. Przebieg samochodu czy jego stan techniczny to wierzchołek góry lodowej, na której wyżyny musimy się wspiąć, aby wybrać odpowiednią ofertę. Najważniejsze to nie spaść z tej góry w trakcie poszukiwań, ten tekst ma Ci pomóc przejść przez cały proces i wyjść z niego bez szwanku.

Pierwsze kroki

Przygoda z zakupem samochodu używanego zaczyna się standardowo, najpierw musimy wybrać model. Tutaj wszystko opiera się o indywidualne preferencje, radzimy jednak nie ograniczać się tylko do jednego modelu, a wybrać kilka potencjalnie wartych uwagi. Dzięki temu mamy większe szanse na znalezienie odpowiedniej oferty.

Ekscytacja przy zakupie samochodu to rzecz zrozumiała, nie możemy jednak zbytnio dać ponieść się emocjom, ponieważ przestaniemy myśleć racjonalnie. Do każdego ogłoszenia powinniśmy podchodzić ostrożnie, dlatego warto korzystać z programów prowadzonych przez producentów znanych marek, w ten sposób unikniemy niepotrzebnych zmartwień związanych z pochodzeniem samochodu, takimi programami są np. Das WeltAuto czy Ford Używane.

Samochód używany możemy kupić oczywiście za gotówkę, jednak często lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kredytu lub leasingu oferowanego przez banki. Dzięki korzystnym opcjom finansowania nie trzeba odkładać zakupu samochodu w czasie. Oferta finansowania stale się polepsza i uzyskanie korzystnego kredytu, bądź leasingu na atrakcyjnych warunkach nie stanowi najmniejszego problemu.

Całkiem inaczej ma się sytuacja, w której samochód kupujemy z nieznanego źródła. Etap w którym sprzedawca informuje nas o tym, że mamy mało czasu na decyzję, ponieważ w kolejce na dany samochód czeka już kilka osób, możemy uznać za kończący rozmowy. Gdy słyszysz, że dana oferta może się już nie powtórzyć, nie wierz w to, bez problemu znajdziesz inny pojazd ze sprawdzonego źródła.


Co dalej?

Moment, w którym zaczynamy przeglądać oferty jest kluczowy, pierwsze co przykuje naszą uwagę to cena. Nie powinna być zbyt niska, ale również nie może być wysoka. Porównujmy oferty na interesujące nas auta używane, dzięki temu dowiemy się ile powinien kosztować interesujący nas samochód.

Najmniej problemową sytuacją jest kupno samochodu zakupionego w polskim salonie, mamy wgląd w pełną historię serwisową, wiemy co działo się z nim od momentu opuszczenia salonu. Dzięki temu mamy największe szanse na znalezienie pojazdu, który odwdzięczy się bezproblemowym użytkowaniem.

Zapraszamy na drugą część poradnika, która ukaże się w najbliższym czasie, dowiecie się m.in. jak sprawdzać historię pojazdu, czy też na co zwrócić uwagę w trakcie oględzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska