Od lat trwają starania o ratowanie kościoła, mieszkańcy wsi zastanawiają się jak wykorzystać gmach dawnej świątyni. Kolejnym etapem ratowania obiektu jest prowadzona właśnie ekspertyza budowlana. Wykona ją dr inż. Janusz Kowalski, z pochodzenia kwieciszewianin, dziś mieszkaniec Poznania i wykładowca tamtejszej politechniki, Instytutu Konstrukcji Budowlanych. Inżynier Kowalski w minioną sobotę razem ze swoim asystentem przyjechali do kwieciszewskiego kościoła. Przez kilka godzin panowie sprawdzali konstrukcję budynku i dokonywali pomiarów, które będą pomocne w opracowaniu ekspertyzy.
W pracach w kościele pomagali Halina Gajewicz, Mirosław Leszczyński oraz Maciej Gajewicz. Ponieważ dokładnego wymierzenia wymagał między innymi walący się strop kościoła niezbędna okazała się pomoc strażaków z PSP w Mogilnie, którzy czuwali, aby prace przebiegły bezpiecznie. Kiedy pod koniec września będzie gotowa ekspertyza budowlana, będą mogły rozpocząć się starania o uznanie kościoła za zabytek. To ułatwi zdobywanie środków na jego odnowę.
Przypomnijmy, że odbyło się już kilka spotkań, na których zastanawiano się jak zagospodarować budynek. W projekt ratowania kościoła włączyli się oprócz mieszkańców, władz powiatu, poseł Kłopotek, wicewojewoda Dariusz Kurzawa, Bartosz Nowacki z zarządu województwa oraz konserwatorzy zabytków. Przy staroście mogileńskim działa grupa osób, która ma pracować nad koncepcją wykorzystania poewangelickiego kościoła, są to: Marcin Barczykowski, Mirosław Leszczyński, Halina Gajewicz, Władysław Widomski, Magdalena Szwarckopf, Maciej Matuszkiewicz i Maciej Gajewicz.