Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwietniowe nocne niebo zachwyci! Niezwykłe zjawiska na niebie - jak je oglądać?

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Kwiecień to doskonały czas na to, aby spojrzeć na gwiazdy. Najbliższe noce zapewnią wspaniałe i wyjątkowe spektakle na niebie. O ile tylko warunki pozwolą, będziemy świadkami niezwykłych zjawisk.

W środę (8 kwietnia) miała miejsce pierwsza w tym roku wiosenna pełnia Księżyca. Malejący po pełni Księżyc wciąż oświetla nocne niebo a w najbliższych dniach zapewni wielbicielom obserwacji astronomicznych niezapomniane wrażenia - o ile rzecz jasna pozwoli na to pogoda.

Najciekawsze wydarzenia z udziałem naszego naturalnego satelity czekają nas w ciągu najbliższych dni. Księżyc napotka na swej drodze trzy jasne planety: Jowisza, Saturna i Marsa.

Koniunkcje Księżyca z Jowiszem, Saturnem i Marsem:

  • 14.04.2020 - godz. 23:4 - Koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości - 2°00`
  • 15.04.2020 - godz. 10:21 - Koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości - 2°27`
  • 16.04.2020 - godz. 05:42 - Koniunkcja Księżyc i Mars w odległości - 1°58`

Pierwsza koniunkcja - koniunkcja Księżyca i Jowisza - widoczna będzie nocą z wtorku na środę (14/15 kwietnia). Krótko po północy Księżyc zbliży się na niebie do Jowisza na nieco ponad 2,5°. Jednak - jak sugerują specjaliści z portalu TwojaPogoda.pl, najlepiej obserwować koniunkcję Księżyca i Jowisza po godz. 3.00, gdy odległość obu obiektów wyniesie zaledwie o 0,5°.

Koniunkcja Księżyca z Saturnem wypada w środę (15 kwietnia) krótko po południu. Najlepszą porą na obserwację tego zjawiska jest druga połowa nocy z wtorku na środę, przy odległości Księżyca od planety nieco ponad 5°.

Ostatnią planetą na drodze coraz mniejszego Księżyca jest Mars. Koniunkcja Księżyca z Marsem ma miejsce w środę (15 kwietnia) wcześnie rano, ale obserwować możemy ją przez ostatnie 1,5 godziny nocy, od wschodu Księżyca do świtu, gdy oba obiekty dzieli dystans około 3° - podaje portal TwojaPogoda.pl

Jak oglądać koniunkcje Księżyca z Jowiszem, Saturnem i Marsem?

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem, Saturnem i Marsem oznacza, że obiekty będą znajdować się niedaleko od siebie. Aby zaobserwować koniunkcję Księżyca i Jowisza oraz Saturna, należy spojrzeć w kierunku wschodniego horyzontu, gdzie będzie Księżyc. Obok niego widoczne będą dwa bardzo jasne obiekty. Jeżeli ktoś poczeka, zobaczy także Marsa. Oczywiście o ile planów obserwacyjnych nie popsują warunki pogodowe...

Zjawisko koniunkcji Księżyca z Jowiszem, Saturnem i Marsem będzie można oglądać nieuzbrojonym okiem. Do dokładniejszej obserwacji przydadzą się jednak teleskopy i lornetki.

Jowisz to największa planeta naszego układu, jest piątą planetą od Słońca. Jowisz w maksimum jasności jest czwartym najjaśniejszym obiektem na niebie (po Słońcu, Księżycu i Wenus), przy czym jest najjaśniejszą "gwiazdą", którą można obserwować przez całą noc, jednak czasem Mars bywa nieco jaśniejszy od Jowisza. Planeta obserwowana przez teleskopy naziemne prawie zawsze wydaje się w pełni oświetlona. Jowisz jest widoczny gołym okiem na nocnym niebie i może być czasami widoczny w ciągu dnia, kiedy Słońce znajduje się nisko

Saturn to gazowy olbrzym. Szósta planeta Układu Słonecznego pod względem odległości od Słońca, druga po Jowiszu pod względem masy i wielkości. Saturn jest najbardziej odległą z pięciu planet łatwo dostrzegalnych gołym okiem (pozostałe cztery to: Merkury, Wenus, Mars i Jowisz; dodatkowo Uran i od czasu do czasu planetoida Westa są widoczne gołym okiem, przy bardzo ciemnym niebie). Saturn widoczny jest gołym okiem na nocnym niebie jako jasny, żółtawy punkt światła. Do obserwacji pierścieni Saturna konieczne są przyrządy optyczne (duża lornetka lub teleskop) powiększające co najmniej dwudziestokrotnie.

Mars to czwarta od Słońca planeta Układu Słonecznego, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się rdzawo-czerwona. Mars może być łatwo dostrzeżony z Ziemi gołym okiem. Obserwowany gołym okiem z Ziemi Mars ma wyraźnie żółty, pomarańczowy lub czerwony kolor, a jego jasność zmienia się w trakcie ruchu po orbicie silniej niż jakiejkolwiek innej planety.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska