MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd w lipcu zachwyci - w te dni spójrz w niebo. Tak możesz oglądać deszcz meteorów

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
Nocne niebo w lipcu zachwyci! Przed nami noc spadających gwiazd. Warto oglądać w lipcu deszcz meteorów - już 28 lipca swoje maksimum osiągnie rój Południowych delta Akwarydów.
Nocne niebo w lipcu zachwyci! Przed nami noc spadających gwiazd. Warto oglądać w lipcu deszcz meteorów - już 28 lipca swoje maksimum osiągnie rój Południowych delta Akwarydów. Aneta Żurek
Lato to idealny czas dla miłośników obserwacji gwiazd, planet czy deszczu meteorów. Fani astronomii mogą podziwiać niezwykłe spektakle na nocnym niebie. Przed nami niezwykła noc spadających gwiazd. Już 28 lipca swoje maksimum osiągnie rój Południowych delta Akwarydów. Jak i gdzie najlepiej oglądać noc spadających gwiazd w lipcu 2023? Czytaj więcej.

Noc spadających gwiazd w lipcu. Tak oglądać delta Akwarydy

Nocne niebo w lipcu zachwyci! Przed nami noc spadających gwiazd - wyjątkowy spektakl na niebie. Deszcz meteorów z roju Południowych delta Akwarydów to prawdziwa gratka dla obserwatorów nocnego nieba.

28 lipca przypada maksimum roju Południowych delta Akwarydów.

To jedna z najłatwiejszych obserwacji astronomicznych. Deszcz meteorów można obserwować bez żadnych dodatkowych przyrządów - zwykle są widoczne gołym okiem. Warto więc uważnie obserwować niebo i wypatrywać spadających gwiazd.

Południowe delta Akwarydy są aktywne na nocnym niebie od 12 lipca do 19 sierpnia. W tym roku największa aktywność tego roju przypada na dzień 28 lipca. Podczas piątkowego wieczoru będzie można zaobserwować do 20 zjawisk w ciągu godziny.

Coraz więcej turystów na świecie i w Polsce chętnie wybiera się na wycieczki specjalnie po to, by obserwować najciekawsze zjawiska astronomiczne na nocnym niebie. Nie każde miejsce nadaje się dobrze do obserwacji. W miastach prawie nie widać gwiazd – nocne niebo nad nimi jest zbyt zanieczyszczone sztucznym światłem. Dlatego dobrze jest zaplanować wycieczkę poza miasto, by obserwować gwiazdy, zaćmienia, pełnie księżyca czy roje meteorów. Nocne niebo najlepiej obserwować z miejsc oddalonych od dużych miast, w górach czy lasach. W Polsce założono nawet kilka specjalnych parków, w których nocne niebo jest chronione przed sztucznym światłem. To miejsca, które nadają się najlepiej do obserwacji gwiazd, meteorów, pełni czy zaćmień.

Noc spadających gwiazd - deszcz meteorów lipiec 2023

Warto wybrać miejsce jak najbardziej zaciemnione lub z małą ilością sztucznego światła, aby uzyskać najlepszą widoczność. Zapowiada się naprawdę niezwykły spektakl na niebie.

Konstelacja gwiazd znaków zodiaku - tak wygląda. Wszystkie z...

Gdzie najlepiej oglądać Południowe delta Akwaryde? Obserwacje najlepiej zacząć jeszcze przed północą. Meteorów z tego roju można wypatrywać wieczorową porą na południowo-wschodnim horyzoncie nieba. Radiant, czyli miejsce, z którego rozbiegają się meteory, znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, jednak lepiej nie patrzeć bezpośrednio w środek radiantu lecz kilkanaście stopni od niego, ponieważ najlepiej widoczne i jasne meteory znajdują się właśnie w tym rejonie.

Zapowiada się naprawdę niezwykły spektakl na niebie. Księżyc nie powinien przeszkadzać w obserwacjach. Przy bezchmurnej pogodzie spadające gwiazdy powinny być widoczne na całym niebie. Zjawisko najlepiej widoczne będzie w nocy z piątku na sobotę (28-29 lipca).

Obserwacje najlepiej prowadzić po północy, warto wyjść na obserwacje w godzinach 2-3 nad ranem i zobaczyć to na własne oczy. Eksperci twierdzą, że największą liczbę spadających gwiazd można zobaczyć na około półtorej godziny przed wschodem Słońca.

Noce spadających gwiazd. Czym różnią się meteory i meteoryty i meteoroidy?

Często mylimy pojęcia, które mają określać spadające gwiazdy.

  • Meteoroidy to materia, która krąży w kosmosie.
  • Meteory to obiekty, które spalają się w atmosferze.
  • Meteoryty to obiekty, które spadają na ziemię.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Julia Szeremeta: "Oby mój sukces przyniósł pieniądze do boksu"

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska