
Trik na kwitnienie piwonii przez lata
Piwonie to piękne kwiaty. Gdy właściwie o nie zadbamy, będą obficie kwitły w przyszłym roku i w następnych latach. Wyjaśniamy, jakiego nawożenia potrzebują piwonie, jak dbać o wrażliwy system korzeniowy, a także jak właściwie przycinać piwonie.
Zobacz w galerii, jak zadbać o piwonie.

System korzeniowy piwonii
Piwonie mają grube i wrażliwe korzenie. Łatwo je uszkodzić podczas przesadzania, co sprawia, że nie kwitną nawet przez 2-3 lata. Również zbyt płytkie posadzenie roślin może mieć wpływ na kwitnienie. Roślina bowiem nie będzie miała wystarczająco dużo miejsca na korzenie. Kwitnienie piwonii może również opóźnić zbyt głębokie sadzenie. Zalecana głębokość to 3-5 cm. Także sadzenie w podmokłej ziemi źle wpływa na korzenie - prowadzi do ich gnicia.

Nawożenie piwonii
Regularne nawożenie piwonii jest bardzo ważne. Odpowiednio odżywione zawiążą mnóstwo pąków i będą bujnie kwitnąć. Do nawożenia piwonii najlepiej stosować nawóz bogaty w wiele cennych mikroelementów: potas i fosfor, azot i wapń, magnez, żelazo i cynk. Zwłaszcza fosfor jest ważny dla kwiatów kwitnących, gdyż jest niezbędny do prawidłowego zawiązywania się pąków i kwitnienia, wspomaga też rozwój korzeni. Potas w mniejszym stopniu niż fosfor wspiera kwitnienie, jednak wspomaga odporność roślin na choroby.

Usuwaj uschnięte kwiaty
Bardzo ważne jest usuwanie w okresie kwitnienia uschniętych kwiatów. W ten sposób wzmocnimy roślinę, gdyż słabe i zwiędnięte kwiaty obciążają ją i niepotrzebnie wciąż pobierają cenne składniki odżywcze. Uschnięte kwiaty należy odciąć wraz z krótkim fragmentem pędu w odległości ok. 5 cm od pąka.
Z kolej słabsze i gorzej wyglądające liście należy zostawić na roślinie aż do końca sezonu. Najlepiej usunąć je dopiero we wrześniu.