Lądowisko przy miejskiej lecznicy jest już gotowe

  Lądowisko przy miejskiej lecznicy jest już gotowe

  (kat)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Lądowisko przy szpitalu w Brodnicy czeka na oficjalne otwarcie

  Lądowisko przy szpitalu w Brodnicy czeka na oficjalne otwarcie ©Fot. Starostwo Powiatowe w Brodnicy

  22 listopada zostanie oficjalnie oddane do użytku. Początek uroczystości o godz. 13.45 przy ul. Wiejskiej.
  Lądowisko przy szpitalu w Brodnicy czeka na oficjalne otwarcie

  Lądowisko przy szpitalu w Brodnicy czeka na oficjalne otwarcie ©Fot. Starostwo Powiatowe w Brodnicy

  Na płycie obiektu będą mogły lądować śmigłowce ratownicze, które w razie potrzeby przetransportują pacjentów na przykład do szpitala w Grudziądzu.

  W październiku 2010 roku przy Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dr. W. Biegańskiego również powstał podobny obiekt.

  Jeden z kilku w Polsce

  - Nowe lądowisko umacnia pozycję brodnickiego szpitala pośród innych lecznic powiatowych - mówi Jędrzej Tomella, wicestarosta.
  - Jeszcze tak niedawno istniały obawy, czy brodnicki szpital w ogóle będzie istnieć. Teraz ten sam kompleks jest jednym spośród ok. 13 wybranych w całej Polsce, które stanowią sieć szybkiego reagowania w ratownictwie medycznym

  Jak zapewniają urzędnicy i lekarze, możliwość transportowania pacjentów drogą lotniczą to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa i szybkiej reakcji w przypadkach nagłych. Daje szansę przeżycia pacjentom z wielonarządowymi uszkodzeniami, ofiarom tragicznych zdarzeń losowych, ludziom uratowanym z wypadków. Przy zagrożeniu życia, kiedy liczyć się będzie każda minuta, pacjent będzie mieć pewność, że szybko znajdzie się w rękach wysokiej klasy specjalistów, w szpitalach wyposażonych specjalnie do ratowania życia w sytuacjach skrajnych.

  Transport dla ciężkich przypadków

  Na transport śmigłowcem ratowniczym nie mogą liczyć wszyscy pacjenci.
  Zwykle wyrostki robaczkowe - jak mówią lekarze, i inni pacjenci w stabilnym stanie, nadal znajdą fachową pomoc na miejscu, na oddziałach brodnickiego szpitala.

  - Bezzasadne są obawy o marginalizowaniu roli tej placówki. Wręcz przeciwnie - lądowisko to pierwszy krok do rozbudowy szpitala, która jest przygotowywana - mówi starosta Piotr Boiński.

  Lądowisko w Brodnicy w 85 proc. zbudowane zostało ze środków unijnych pozyskanych z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Powiat brodnicki dołożył do inwestycji 15 proc., czyli 848,8 tys. zł.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018