Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwiej dotrzemy do schronów w Dobieszewku [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Od początku lipca trwają prace przy schronie nr 4 w Dobieszewku. Badaniami kieruje archeolog Robert Grochowski
Od początku lipca trwają prace przy schronie nr 4 w Dobieszewku. Badaniami kieruje archeolog Robert Grochowski Fot. Towarzystwo Historyczne w Kcyni
Schrony w Dobieszewku, z czasów II wojny światowej, zostaną przebadane archeologicznie, odkopane i lepiej oznakowane. Wszystko po to, by łatwiej dotrzeć mogli do nich turyści i pasjonaci historii regionu.

- Prace w terenie trwają od 1 lipca. Zaczęliśmy od schronu nr 4, który jest usytuowany najbliżej wsi Dobieszewko - informuje kierownik projektu archeolog Robert Grochowski.

Jak dowiadujemy się - takich schronów w tej okolicy jest pięć. W ramach prowadzonych obecnie działań przebadane archeologicznie zostaną dwa obiekty nr 4 i nr 1. Ten drugi schron jest znacznie większy. Jak długo potrwają prace w rejonie Dobieszewka?

- Projekt realizowany jest siłami wolontariuszy i pracowników urzędy gminy. Dlatego nie pracujemy codziennie. Wszystko zależy od mojego czasu wolnego i czasu, jakim dysponują wolontariusze - tłumaczy Robert Grochowski.
Na pewno jednak archeologa i wolontariuszy spotkać będzie można przy schronach w Dobieszewku przez całe lato.

- Mamy czas do końca sierpnia - mówi Robert Grochowski. We wrześniu pasjonaci z Towarzystwa Historycznego w Kcyni, którzy realizują projekt, planują udostępnić schrony turystom. Zostaną one przedtem oznakowane m.in. tabliczkami.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Pomysł rzuciła Anna Duda-Nowicka, pracownik ratusza w Kcyni. Podchwycili go działacze Towarzystwa Historycznego w Kcyni. Na projekt „Zagospodarowanie schronów z II wojny światowej w Dobieszewku na cele turystyczne” udało się pozyskać wsparcie powiatu. W kwietniu przeprowadzono wizję lokalną w terenie z udziałem m.in. przedstawicieli służb konserwatorskich i nadleśnictwa. Uzyskano też zgodę właściciela terenu. Obecnie w badania archeologiczne zaangażowani są z ramienia towarzystwa: Piotr Czyż, Maciej Starzomski, Henryk Kitkowski i Bartek Szymczak.

Czy da się uniknąć wypadków samochodowych?:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska